Decretul privind instituirea stării de urgență pentru 30 de zile, semnat de președintele Klaus Iohannis și publicat în Monitorul Oficial, oferă posibilitatea unor instituții să facă angajări fără concurs. Astfel, instituţiile din cadrul Sistemului Naţional de Ordine Publică şi Securitate Naţională suplimentează, la nevoie, efectivele şi tehnica pentru intervenţie, prevăzute în planuri, în funcţie de evoluţia situaţiei.
Potrivit art. 6, Capitolul I – Domeniul Ordine Publică, “instituţiile din cadrul Sistemului Naţional de Apărare, Ordine Publică şi Securitate Naţională pot angaja fără concurs, la nevoie, pe durată determinată de 6 luni, personal din sursă externă sau cadre care au trecut în rezervă, cărora le-au încetat raporturile de serviciu”.
Exercițiile militare, desfăşurate în poligoanele de instrucție, nu se suspendă
De asemenea, pentru ca efectivele instituţiilor din cadrul Sistemului Naţional
de Apărare, Ordine Publică şi Securitate Naţională să fie mereu la dispoziţie
în scopul intervenţiei în cazuri reale generate de pandemia de COVID-19, pe
perioada stării de urgenţă, se suspendă exerciţiile, simulările, aplicaţiile şi
orice alte activităţi care pot interfera cu măsurile luate de autorităţile
competente destinate prevenirii şi combaterii răspândirii infecţiilor cu
COVID-19, cu excepţia celor cu caracter militar, desfăşurate în poligoanele de
instrucţie.
Alexandra VASILE


























