Sălile de operație ale Spitalului Militar de Urgență „Dr. Alexandru Gafencu” din municipiul Constanța vor beneficia de cele mai moderne sisteme de ventilație și filtrare a aerului din sălile de operație. Asta după o investiție de aproape două milioane de lei.
Lucrările ce se desfășoară în aceste zile în Spitalul Militar de Urgență „Dr. Alexandru Gafencu” Constanța – amplasări și montări de echipamente, sunt operațiuni efectuate in cadrul lucrărilor de amenajare a sălilor de operații la standardele actuale (standard EN ISO 14 644-1- Camere curate), respectiv lucrări de amplasare şi montare a unităților exterioare ale Centralei de tratare a aerului – încălzire/răcire/filtrare, au precizat reprezentanții Spitalului Militar pentru FocusPress.
Achizițiile în cauză s-au realizat din fonduri proprii şi transferuri de la bugetul de stat, prin proceduri de achiziție publică, respectiv:
- o procedură simplificată desfășurată in SEAP (Anunț de participare simplificat nr. SCN1091797 din 25-08-2021) având o valoare contractuală de 589.157,48 lei fară TVA.
- o procedură simplificata desfășurată în SEAP (Anunț de participare simplificat nr. SCN1091799 din 25-08-2021) având o valoare contractuală de 1.065.653,96 lei fără TVA.
„În Spitalul Militar de Urgență „Dr. Alexandru Gafencu” Constanța se vor efectua permanent investiții pentru îmbunătățirea condițiilor de acordare a îngrijirilor medicale“ colonel medic dr. Aurel Trană, managerul instituției.
Cătălin SCHIPOR



























