Serviciul Rutier Constanța deține, de mai bine de o săptămână, o nouă autospecială destinată activităților preventive desfășurate de polițiști. Este vorba de o dubă cu multiple echipamente, care îi ajută pe polițiștii rutieri în acțiunile pe linia prevenirii accidentelor de circulație.
Potrivit cms. Constantin Stoian, șeful Serviciului Rutier Constanța, autospeciala este dotată cu anumite proiectoare, generator de curent, un panou lateral ce transmite mesaje variabile, aceste echipamente putând fi folosite și în cazul unui accident de circulație, dirijând traficul într-un anumit sens.
„Intenționăm să folosim această autospecială în cazul acțiunilor preventive. Fiind dotată cu un televizor, putem să oferim participanților la trafic, conducătorilor auto care încalcă regulile de circulație, anumite filmulețe despre accidente grave și sperăm ca, prin folosirea acestei autospeciale, să reducem numărul accidentelor din trafic, în urma vizionării de către conducătorii auto a filmulețelor cu accidente rutiere“, a precizat cms. Constantin Stoian.
Tot el ne-a declarat că, în comparație cu anul trecut, numărul accidentelor rutiere este mai mic anul acesta.
„Încercăm să desfășurăm cât mai multe activități preventive, în vederea conștientizării conducătorilor auto asupra riscurilor la care se expun în momentul în care nu respectă regulile de circulație“, a adăugat șeful Serviciului Rutier.
Daniel ALBU





























