Primarul municipiului Constanța, Vergil Chițac, a declarat, în cadrul unui interviu acordat Focus Press, că luna aceasta se estimează încheierea lucrărilor la instalaţia electrică a Spitalului de Boli Infecţioase.
Totodată, primarul a spus că nu ia în calcul demolarea clădirii unde funcționează Spitalul de Boli Infecțioase.
„Săptămâna viitoare vom avea foarte avansate lucrările la instalația a electrică, la etajele unu și doi. Va fi funcțional și subsolul. Îl vom redeschide parțial, dar la standarde europene. La sfârșitul lunii aprilie se încheie lucrările la instalația electrică la Spitalul de Boli Infecțioase Constanța. Ceea ce redeschidem acum, într-un salon de patru paturi vor fi două, consolele de instalația de oxigen, în loc de două prize la capul bolnavului va fi acum o priză. Va fi ca un spital nou. Acolo sunt practic două clădiri. Pe clădirea unde a fost ATI nu ne mai putem baza. Clădirea pe care o vom redeschide parțial, din punctul meu de vedere, nu trebuia închisă de DSP, pentru că nu a fost afectată de incendiu. A privat anumiți cetățeni de serviciile medicale ce puteau fi acordate în partea aceasta de spital și am întrerupt contractul cu Casa de Asigurări, prin urmare sursa de finanțare a fost stopată. Redeschiderea o vom face cât de curând, luna aceasta se termină lucrările. Clădirea ATI nu va putea fi deschisă. Ulterior incendiului a intrat în grija ISC pentru expertize, siguranța cădirii și securitatea la incendiu”, a declarat primarul municipiului Constanța, Vergil Chițac în cadrul unui interviu Focus Press.
L.M.




























Verbul lasă ne!
Ati vazut cum arata o baie renovata / modernizata in ? Cu tevile pe-afara, zici ca-i un camin de nefamilisti.😑
L-au gasit pe Dorel ! 7 luni -si inca nu-i gata- pt ceva de 2 saptamani. Yec!