Sărbătorită pentru prima dată pe data de 15 august 1902, la bordul crucișătorului „Elisabeta“, Ziua Marinei Române a ajuns anul acesta la cea de-a 120-a aniversare.
Luni, 15 august, manifestările de la Constanța au început la ora 10.00, cu ceremonialul de ridicare a Pavilionului, Geacului și Marelui Pavoaz.
În Portul Militar, urmează alocuțiunile oficialităților și vizitarea navei-școală „Mircea“, recent întoarsă dintr-un marș internațional de instrucție.
Sunt deja prezenți ministrul de Interne, Lucian Bode, prim-ministrul Nicolae Ciucă, primarul Constanței, Vergil Chițac, viceprimarul Ionuț Rusu, prefectul Silviu Coșa, Arhiepiscopul Tomisului, ÎPS Teodosie, președintele Consiliului Județean Constanța, Mihai Lupu, președintele Organizației Municipale PNL Constanța, Septimiu Bourceanu, consilerii locali PNL Mihaela Andrei și Costin Avătavului etc.
V.I.













































