Dionisie Ida, cunoscut cu antecedente penale, a fost trimis în judecată pentru combaterea produselor etnobotanice, dosarul fiind înregistrat la Tribunalul Constanța, pe 10 noiembrie. Acum se află în faza de cameră preliminară, urmând a se stabili termenul de judecată. Precizăm că Dionisie a fost cercetat de DIICOT și într-un dosar de trafic de xanax.
De la xanax s-a reprofilat pe etnobotanice. Astfel, Dionisie Ida a fost, din nou, trimis în judecată, de data aceasta pentru combaterea produselor etnobotanice, urmând să se stabilească primul termen în proces, după ce dosarul trece prin faza de cameră preliminară.
Precizăm că Dionisie este cunoscut pentru faptul că, în 2017, era cercetat de DIICOT, alături de alte persoane, pentru trafic de droguri, între care și xanax.
Mai exact, pe 14 iunie 2017, poliţiştii BCCO Constanța și procurorii D.I.I.C.O.T. – S.T. Constanța, împreună cu polițiștii Direcției Operațiuni Speciale a Poliției Române, au efectuat 17 percheziții domiciliare în județul Constanța, la persoane bănuite de trafic de droguri de mare risc și operațiuni ilicite cu substanțe cu proprietăți psihoactive. La activități au participat polițiști din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Porturi Maritime, precum și jandarmi.
Cercetările în cauză au demarat la începutul anului 2017, atunci când au fost identificați doi bărbați din localitatea Eforie Sud, care ar fi introdus în țară, din Bulgaria, droguri de mare risc (amfetamină), pe care le-ar fi pus în vânzare. Concomitent, cei doi bărbați ar fi constituit o rețea de distrubuție a drogurilor, la care ar fi aderat 8 bărbați, cu vârste între 19 și 49 de ani, din județul Constanța.
În urma perchezițiilor, au fost ridicate de la locuințele celor în cauză 120 de grame de pulbere de amfetamină, 30 de comprimate de Alprazolam (Xanax), 100 de grame de substanță pulverulentă albă, 1.630 de pliculețe autosigilante cu substanță vegetală mărunțită, 317 pliculețe autosigilante goale și 57 de țigarete artizanale cu substanță vegetală susceptibilă a avea proprietăți psihoactive. De asemenea, au fost ridicate și 6 seringi, 3 cântare electronice, 2 grindere, o sabie, 5 cuțite de vânătoare, un baston telescopic din metal, o cagulă din material textil, 3.298 de lei și 400 de euro, 27 de telefoane mobile și 3 laptopuri.
Cei vizați au fost Antonio Cristian Abagiu, Petre Ionuț Drăghici, Silviu Eugen Mocanu, Simion Cornel Mocanu, Niki Marian Popescu, Petrică Mustață, Dumitru Adrian Dorin, Marius Ștefan, Cosmin Vlăduț și Dionisie Ida.
Însă, cum Dionisie Ida era cercetat în libertate, a comis-o, din nou, în 2018. Este vorba despre faptul că, la data de 31 ianuarie, polițiștii din cadrul Secției 1 Rurală Constanța l-au depistat pe tânărul în cauză, care ar fi sustras, dintr-o stație peco, din localitatea Agigea, o cantitate de combustibil în valoare de 205,50 de lei. În plus, se afla la volanul unui autovehicul neînmatriculat.
Acum, iată că a fost trimis în judecată într-un alt dosar.
Liliana BELCIUG




























