Cele două noi reactoare ce vor fi construite la Centrala de la Cernavodă ar urma să coste peste 7 miliarde de dolari, a declarat ministrul Energiei într-un interviu acordat Reuters, potrivit Agerpress.
Sebastian Burduja a explicat că Nuclearelectrica poartă, în continuare, negocieri cu grupul canadian Lavalin, care deţine tehnologia Candu, folosită la primele două reactoare ale centralei, pentru a semna contractul la toamnă.
Compania vrea să modernizeze unul dintre cele două reactoare existente şi, de asemenea, să construiască alte două unităţi utilizând aceeaşi tehnologie Candu (Canada deuterium uranium).
Banca americană Exim Bank US va acorda un credit de 3 miliarde de dolari pentru cele două noi reactoare și va exista şi o finanţare din Canada şi Coreea de Sud, prin mecanisme similare. Ministrul Burduja a adăugat că este posibil ca şi alţi parteneri externi, precum Emiratele Arabe Unite, să finanţeze proiectul.
După ce vor fi construite, ponderea energiei atomice în mixul energetic al României va creşte până la o treime, iar asta va permite României să furnizeze electricitate şi Republicii Moldova.
V.I.



























