Instanța a respins solicitarea de demolare a apartamentelor distruse de incendiu la mansarda Blocului 14 Sud din Năvodari
La jumătatea lunii iulie, instanța a respins o cerere prin care se cerea urgentarea unor lucrări menite protejării locuințelor din blocul 14 Sud, din Năvodari, afectat de incendiul din mai 2022, care a distrus aproape toate apartamentele de la mansarda acestuia.
Asociația de locatari 14 Sud a cerut, în noiembrie 2022, judecarea în regim de urgență (ordonanță președințială) a cererii de demolare a resturilor rămase în urma incendiului din primăvara anului trecut, pentru a se evita unele eventuale probleme legate de condițiile meteo, întrucât se apropia iarna. Așa cum ne-au declarat și reprezentanții asociației la finele anului trecut, s-a cerut demolarea acelor resturi și conservarea clădirii în ceea ce privește acoperișul, întrucât se temeau să nu cadă bucțăți din materialele rămase, ceea ce s-a mai întâmplat, de altfel, dar era vorba și despre cantitățile de precipitații care ar fi degradat interiorul clădirii.
Doar că judecarea cauzei în regim de urgență nu a fost posibilă. În mod ironic am putea spune, pronunțarea care viza îndepărtarea unor pericole cauzate de iarna trecută a venit în iulie și oricum nu a fost favorabilă reclamanților care se văd nevoiți să-și regândească strategia.
Practic, pe 14 iulie a.c., instanța a respins, printre altele, cererea de chemare în judecată, formulată de Asociația de Proprietari 14 SUD, împotriva tuturor proprietarilor de ansarde afectați de incendiu, ca inadmisibilă. Pe lângă toate acestea, Asociația trebuie să suporte și cheltuielile de judecată, însă hotărârea nu este definitivă.
Dacă, în cele din urmă, vreo instanță va admite acțiunea și va dispune demolarea resturilor mansardelor distruse de incendiu (deși acestea sunt proprietăți ale oamenilor), nu rămâne decât ca această măsură să fie luată cu privire la iarna viitoare.
Așa cum am mai arătat, între timp un alt dosar se află în lucru pe masa procurorilor, în legătură cu acest incendiu, care a distrus locuințele oamenilor, însă de data asta vorbim despre un dosar penal.
Reamintim că, în data de 5 mai 2022, un incendiu a izbucnit la un apartament situat la mansarda blocului, iar din cauza lipsei unor pereți despărțitori corespunzători, focul s-a extins și la celelalte apartamente, iar în câteva ore, întreaga mansardă a fost distrusă.
De atunci, la fiecare furtună sau la fiecare vânt mai puternic, cad bucăți din materialele rămase pe acoperișul blocului și de fiecare dată sunt solicitați pompierii.
Rămâne de văzut ce vor hotărî judecătorii, autoritățile în domeniu și persoanele afectate.
Daniel ALBU



























