Coordonatorul Pro România Constanța și vicepreședinte al Asociației Producătorilor Agricoli din Dobrogea, consilierul județean Răzvan Filipescu a făcut o radiografie a situației turismului românesc acum, în vârful sezonului estival. Fost președinte al Autorității Naționale pentru Turism (ANT), acesta spune că, din nefericire, abia acum, în luna august, gradul de ocupare pe litoralul românesc este de 90%, lucru ce ar fi trebuit să se întâmple în lunile iunie și iulie.
Răzvan Filipescu pune acest aspect negativ pe seama administrațiilor locale care nu promovează îndeajuns stațiunile, precum și pe seama celor ce discreditează litoralul românesc, prin informații ce nu se concretizează, ca de exemplu biologul constănțean care a aruncat în spațiul public informații legate de o posibilă viitură ce va atrage o serie de reziduri, holeră și multe astfel de neadevăruri ce au făcut ca multe dintre rezervările din luna iunie să fie anulate.
„O să vorbesc în calitatea de fost președinte al Autorității Naționale pentru Turism, în perioada 2013- 2015, când parcă pe litoralul românesc se întâmplau mai multe lucruri, Acum ne aflăm în vârf de sezon și am înțeles, din discuțiile cu hotelierii, gradul de ocupare este destul de ridicat, 90%, dar din păcate asta se întâmplă abia acum în luna august și mai avem aproape trei săptămâni, o lună maxim de sezon estival, apoi va debuta noul an școlar, concediile se termină, iar oamenii nu vor mai fi în număr mare pe litoral. Însă pe mine mă deranjează un alt aspect, talentul nostru de a ne tăia singuri creanga de sub picioare, pentru că acest grad de ocupare a început să crească abia acum. În lunile iunie și iulie nu a fost atât de aglomerat, cum și-ar fi dorit hotelierii.
Cred că administrațiile locale ar fi putut să își facă treaba mult mai bine. Eu spun de foarte mulți ani că ar trebui să creionăm niște produse turistice, să facem un calendar de activități, totul să fie promovat de la nivel național, nu pe ultima sută de metri. Mai nou am observat această tendință de a discredita litoralul Mării Negre, iar noi românii cred că ar să fim mult mai uniți.
Avem un biolog constănțean cunoscut care a venit cu informații cum că, după ruperea barajului din Ucraina va veni viitura cu tot felul de reziduri și ne explica că acestea vor ajunge în Marea Neagră, lucru ce nu s-a întâmplat și multe atfel de informații neadevărate. Eu cred că toți cei ce denigrează litoralul Mării Negre, mai ales cei care se află și în instituții ale statului, să dea socoteală. În luna iunie când luase amploare acest trend multe rezervări au fost anulate. Acest lucru nu este normal”, susține Răzvan Filipescu.
Totodată, acesta este de părere că, odată cu înființarea oragnizațiilor de management ale destinațiilor lucrurile se vor îmbunătății în ceea ce privește promovarea pachetelor turistice, ale stațiunilor de pe litoralul românesc, dar și ale evenimentelor ce au loc pe perioada sezonului estival.
„Odată cu înființarea organizațiilor de management ale destinațiilor în nordul și sudul litoralului, precum și cea de la nivelul județului, la anul lucrurile vor merge mult mai bine și cred că este prielnic să începem cu promovarea produselor noastre. Trebuie să învățăm să ocupăm și capetele de sezon cu evenimente și crearea unui calendar de evenimentelor și promovarea lor la nivel național. Este important să participăm la târguri de evenimente, dar și o caravană a turismului românesc”, spune consilierul județean PRO România, Răzvan Filipescu.
Loredana MIHAI




























