• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
28 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Societate

La Adăpostul „Sfânta Filofteia“ din Constanța, oamenii străzii pot sta doar pe timpul nopții

13 decembrie, 2023
in Societate
0
387
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Sezonul rece și-a făcut debutul, iar meteorologii au anunțat că iarna aceasta va fi una destul de grea și în județul nostru. În aceste condiții, persoanele fără casă din Constanța pot merge la Adăpostul „Sfânta Filofteia“ din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială. Acesta funcționează începând cu data de 14.09.2020, la etajul I al Complexului comercial „Doi Cocoși“. Spațiul, în suprafață de aproape 400 mp, a fost reamenajat, compartimentat, utilat și mobilat, în conformitate cu standardele pentru serviciile sociale organizate ca adăposturi de noapte.

Adăpostul are o capacitate de 50 de locuri. Astfel. există un dormitor pentru femei, cu 14 paturi, și un dormitor pentru bărbați, cu 36 de paturi, ambele dotate cu grupuri sanitare și dușuri. Spațiul deține sală de socializare, sală de primire, un birou pentru personal și spațiu pentru mașină de spălat.

Potrivit reprezentanților Direcției Generale de Asistență Socială Constanța, în data de 7 decembrie 2023, în Centrul pentru persoane fără adăpost se aflau 26 de persoane, dintre care 19 bărbați și șapte femei. Aceștia au menționat că, în momentul de față, nu există cereri în curs de aprobare.

Serviciul social furnizează gratuit, persoanelor fără adăpost, servicii de îngrijire personală, supraveghere, găzduire temporară pe timp de noapte, în vederea depășirii situațiilor de dificultate, prevenirii și combaterii riscului de excluziune socială, promovării incluziunii sociale și creșterii calității vieții. Principalele activități oferite în acest adăpost sunt: cazare pe perioada nopții timp de șase luni, cu posibilitatea de prelungire pentru încă șase luni; asigurarea condițiilor pentru igienă corporală (duș), igienizarea lenjeriei beneficiarilor; supravegherea beneficiarilor pe timpul nopții; asigurarea unor echipamente de cazarmament adecvate.

Condițiile de admitere în adăpost sunt următoarele: beneficiarul trebuie să fie apt din punct de vedere medical de a sta în colectivitate; să nu fie persoană nedeplasabilă, cu copii sau persoană cu afecțiuni psihice evidente; să nu necesite supraveghere medicală permanentă. Dacă are recomandare de urmare a unui tratament pentru o afecțiune cronică, beneficiarul trebuie să facă dovada că și-l poate asigura; să nu se afle sub influența băuturilor alcoolice sau a substanțelor stupefiante; să nu fie în mod evident consumator de alcool sau substanțe stupefiante; să nu aibă asupra sa prea multe bunuri și obiecte personale. De asemenea, oamenii trebuie să aibă mai multe acte asupra lor și să completeze câteva cereri.

Identificarea persoanelor fără adăpost se efectuează de către Direcția Generală Poliția Locală Constanța, Inspectoratul de Poliție Județean Constanța, Serviciul de Ambulanță Județean Constanța, care pot transfera beneficiarii la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța, în scopul evaluării inițiale a stării de sănătate.

Beneficiarii vor fi primiți în adăpost doar cu recomandare eliberată de SCJU Constanța, din care să reiasă faptul că sunt apți de a sta în colectivitate, și vor fi găzduiți în adăpost între orele 20.00  și 8.00.

Mihaela GIUGLEA

Tags: adapostul sfanta filofteiaasistenta socialaConstantaDGAS Constantafocuspressoamenii straziispitalul judeteanstiri
ShareTweetSend
Previous Post

Vergil Chițac: „Părerea mea este că lucrările la Sala Polivalentă vor întârzia“

Next Post

Primarul Constanței susține nu vor fi dați bani din bugetul local pentru proiectele europene care nu vor fi finalizate până la sfârșitul anului

Alte Stiri

Ultima Ora

VIDEO. Aqua Magic Mamaia a oferit copiilor din mai multe comune constănțene o zi cu intrare gratuită la distracția din parcul acvatic

3 iulie, 2026
514
Dr. Cristian Mina
Sanatate

VIDEO. Zâmbet nou în doar 48 de ore. Intervenție All-on-6 realizată la M&M Dental Team Constanța

3 iulie, 2026
114
Cultura

VIDEO/ FOTO. Concert memorabil la Casa cu Lei din Zona Peninsulară. JazzUP a adus Duo Velvet în fața publicului, în aer liber

3 iulie, 2026
252
Societate

Alte NOUĂ sectoare de PLAJĂ au fost atribuite – LISTA AFACERIȘTILOR

3 iulie, 2026
469
Societate

SCANDAL izbucnit în TRAFIC de la o amabilitate. I-a acordat prioritate și apoi l-a luat la bătaie

3 iulie, 2026
808
Societate

Spitalul Armonia a câștigat definitiv procesul cu Ministerul Investițiilor. Acesta este obligat să plătească ultima tranșă din fonduri europene

3 iulie, 2026
105
Societate

Răsturnare de situație! Hotelul Perla din Mamaia, salvat de la DEMOLARE: a primit AVIZ POZITIV pentru clasarea ca monument istoric

2 iulie, 2026
824
Societate

VIDEO – declarații! Teoretic, de la 1 noiembrie, CT Bus ar trebui să ajungă până în Cumpăna, Valu lui Traian și Ovidiu

2 iulie, 2026
1.8k
Societate

DETALII INCREDIBILE din dosarul femeii BĂTUTE de IUBIT, în vacanță la Mamaia! Erau pe litoral să nu-i vadă părinții ei VÂNĂTĂILE!!

2 iulie, 2026
1.3k
Next Post

Primarul Constanței susține nu vor fi dați bani din bugetul local pentru proiectele europene care nu vor fi finalizate până la sfârșitul anului

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

VIDEO. Șantierul de la Spitalul de Boli Infecțioase, avansează.Răsăuțeanu: „Am făcut deja demersuri pentru o nouă finanțare”

3 iulie, 2026

Primăria Mangalia trebuie să achite Spitalului peste 700.000 de lei, după ce conturile unității au fost executate. Paul Foleanu: ”Sunt datoriile lăsate de Cristian Radu”

3 iulie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.