În luna octombrie a anului trecut, Municipalitatea a lansat în consultare publică un Plan Urbanistic Zonal pentru zona delimitată de Bulevardul Tomis, Strada Tulcei, Aleea Murelor și Strada Badea Cârțan. Acesta este inițiat de Maria Roșu, Ștefan Roșu și de medicul de familie Sorina Culea, care vor să construiască un bloc cu opt etaje în Piața Roșu. Documentațiile au avansat și, deși au fost trimise peste 100 de reclamații din partea constănțenilor care locuiesc în zonă, proiectul va intra, din nou, în atenția consilierilor locali, după ce în ședința din luna aprilie a fost retras.
La sfârșitul acestei luni, Consiliul Local Constanța se va întruni în ședință ordinară, iar pe ordinea de zi se va afla și proiectul de hotărâre privind aprobarea Planului Urbanistic Zonal pentru teritoriul delimitat de Bulevardul Tomis, strada Badea Cârțan, Aleea Murelor și strada Tulcei, inițiat de Ștefan Roșu.
Terenul pentru care s-a demarat acest PUZ, de 4.000 mp (din măsurători) / 3702,3 mp (din acte), are categoria de folosință de curți-construcții. Beneficiarul documentației a solicitat întocmirea acesteia în vederea realizării unui nou complex de locuințe colective. Prin documentația PUZ se vor stabili condițiile necesare pentru eliberarea autorizațiilor de construire pentru viitoarele amenajări și clădiri ce urmează a fi ridicate în zona studiată.
Funcțiunile propuse pentru terenul în cauză sunt imobile cu funcțiuni locuire colectivă, cu spații comerciale, servicii, birouri, parcaje la parter, construcții aferente echipării tehnico-edilitare, circulații auto și pietonale, parcaje, spații verzi amenajate, împrejmuiri, loc de joacă și ghene de gunoi. Accesul auto se va realiza din aleile de acces din strada Tulcea și strada Murelor, propuse spre extindere și reamenajare. Indicatorii urbanistici doriți sunt regim minim de înălțime de P+4Etaje și maxim de P+8Etaje.
De ce nu vor constănțenii un nou bloc
Primăria a primit aproape 130 de sesizări ale locuitorilor din zonă, asociațiilor de proprietari, Confort Urban, OMV, ONG-uri etc. Iar la dezbaterea publică au fost prezenți 127 de proprietari din zona de studiu. Toți și-au exprimat dezacordul față de construirea unui bloc cu opt etaje într-o zonă deja foarte aglomerată, lipsită de parcări, spații verzi și locuri de joacă. Mai ales că aceasta este una cu blocuri cu patru etaje.
De asemenea, căile de acces spre viitorul bloc ar fi subdimensionate, ajungându-se la viitorul imobil printre alte blocuri, pe alei, prin două parcări, ceea ce ar conduce la o și mai mare congestionare a traficului în zonă. În plus, cetățenii susțin că viitoarele lucrări vor duce la imposibilitatea folosirii locurilor de parcare plătite de locuitorii din zonă, situație existentă și în prezent când, din cauza lucrărilor de înlocuire a conductelor, nu se pot folosi, de patru luni, locurile de parcare plătite pe întreg anul. Iar amploarea lucrărilor de construcții va anula multe locuri de parcare ale riveranilor. Nici pietonii nu ar mai avea pe unde să circule.
În concluzie, constănțenii din zona Pieței Roșu consideră că indicatorii propuși prin PUZ sunt foarte mari, creșterea regimului de înălțime va strica aspectul arhitectural și va aduce disconfort în privința însoririi blocurilor din vecinătate. Ar exista și studii conform cărora solul nu ar permite ridicarea de construcții mai mari de P+4E, peste fosta groapă de gunoi a Constanței.
Mihaela GIUGLEA




























