O mare problemă în Constanța o reprezintă lipsa locurilor de parcare. Și, deși Primăria Constanța a impus un regulament în acest sens, cetățenii încă întâmpină dificultăți, în lipsa unei infrastructuri adecvate. Astfel, mulți șoferi își găsesc locul de parcare ocupat de alt autovehicul.
Nu de puține ori, șoferii care și-au închiriat un loc de parcare în zonele de reședință din Constanța îl găsesc ocupat după ora 16.00. Foarte important: în intervalul 8.00 – 16.00, de luni până vineri, exceptând zilele de sâmbătă, duminică și sărbătorile legale, locurile de parcare de reședință pot fi ocupate de orice altă persoană decât titularul rezervării, doar cu plata tarifului de parcare aplicabil zonei în care parcare de reședință este situată.
Revenind, există situații în care cei care au închiriat locul de parcare îl găsesc ocupat de un alt autovehicul. În lipsa unui bilețel cu numărul de contact, aceștia își parchează mașina în altă parte, deși acest lucru este greșit, deoarece pot fi sancționați, cum a fost cazul și unei șoferițe din Constanța. Aceasta spune că nu s-a gândit să apeleze Poliția Locală, așa cum ar fi trebuit, ci a parcat pe un alt loc de parcare, ce aparținea altcuiva. Consecința: s-a ales cu sancțiune.
„Am văzut locul meu ocupat, așa că am parcat în altă parte, pe un alt loc. Era trecut cu mult peste ora 16.00, dar în lipsa unui număr de telefon, nici nu cunoșteam dacă era vecin sau nu. Și ce credeți? Am primit eu amendă, pentru că am parcat pe un alt loc, ce aparținea cuiva. Eu știu pentru ce am fost sancționată, greșeala mea este că nu am sunat la Poliția Locală“, ne-a declarat constănțeanca.
Prin urmare, este foarte bine ca șoferii să cunoască ce trebuie să facă atunci când se regăsesc în astfel de situații. Astfel, persoana care a închiriat locul are dreptul să contacteze Poliția Locală, pentru a raporta ocuparea neautorizată a spațiului său de parcare. Un echipaj va fi trimis pentru a constata situația, iar dacă ai parcat neregulamentar, autoritățile pot dispune următoarele măsuri: aplicarea unei amenzi contravenționale, blocarea roților autoturismului și ridicarea vehiculului.
Conform regulamentului, parcările de reședință constituie Zona 3 a municipiului Constanța. În intervalul orar 16.00 – 8.00, de luni până vineri, și în intervalul orar 00.00 – 24.00, sâmbătă, duminică și în zilele de sărbătoare legală, locurile de parcare de reședință sunt rezervate exclusiv titularilor autorizațiilor de rezervare loc parcare de reședință.
În intervalul orar 8.00 – 16.00, de luni până vineri, cu excepția zilelor de sărbătoare legală, locurile de parcare de reședință libere pot fi ocupate de orice altă persoana decât titularul rezervării, doar cu plata tarifului/taxei/abonamentului aplicabil zonei. Titularii autorizației de rezervare loc parcare de reședință pot ocupa, în intervalul orar menționat, orice alt loc de parcare de reședință.
Contactează Poliția Locală pentru un loc de parcare ocupat nelegal
Astfel, în cazul în care conducătorul autovehiculului nu lăsat un anunț în care să specifice durata ocupării locului de parcare sau numărul personal de telefon, este indicată apelarea Poliției Locale. Poți anunța ocuparea abuzivă a locului tău de parcare. Unele persoane încalcă frecvent regulile de parcare, iar legea permite sancționarea acestui comportament.
De unde îți poți obține autorizație?
Autorizațiile de rezervare loc parcare de reședință sunt eliberate de către Biroul Siguranța Circulației Urbane și Parcări din cadrul Direcției Gestionare Servicii Publice a Primăriei Municipiului Constanța. Pentru rezervare, se pot transmite și cereri on-line, pe http://www.primaria-constanta.ro/transparenta/solicitare-loc-parcare.
Lista parcărilor rezidențiale autorizate o puteți consulta pe http://www.primaria-constanta.ro/primarie/parcari/lista-parcarilor-rezidentialeautorizate. Totodată, pentru a vedea dacă un loc de parcare este disponibil spre rezervare, șoferii pot accesa adresa: https://etax.spit-ct.ro/Autentificare.aspx#tabAutorizatieParcare, introducând numărul de înmatriculare al mașinii.
Loredana MIHAI





























De ce dați site uri care nu se pot accesa pentru verificarea locurilor disponibile de parcare…..
Da noi astia care avem cereri de ani de zile pentru parcare si altii care au cate 2 masini si 2 locuri de parcare, asta nu spuneti ? ca nu ai unde parca.
Normal ar fi ca Politia Locala sa se deplaseze la fata locului imediat si sa aplice sanctiunea celui care incalca Regulamentul parcarilor, nu sa sune pe cel care ocupa locul nelegal, sau sa ridice masina respectiva. Ori asta nu se intampla: suni la politie si te intreaba daca a8 sunat tu la numarul afisat pe bord!!! Asta inseamna aplicarea legii? Asa se incurajeaza aceasta practica de a ocupa un loc rezervat si a pune biletelul in parbriz, iar titularul rezervarii isi face singur dreptate, pierzand timp si acumuland stres. Pe de alta parte pana intri in contact telefonic cu Politia Locala si pana la momentul interventiei contravenientul pleaca, de cele mai multe ori anuntat de catre Politie. Si uite asa fiecare parcheaza unde vrea pt ca stie ca nu pateste nimic, in timp ce tot cei care platesc sunt pagubiti. Politia Locala vaneaza doar masinila din proximitatea trecerilor de pietoni! Atat! In rest masini parcate in toata Mamaia pe pista de biciclete si nu vede nimeni. Masini parcate pe trotuar pe strada Maramures inainte de intersectia cu Mamaia, pietonii circuland pe strada etc