Câteva mii de persoane s-au strâns duminică în Piața Universității la un miting organizat de AUR împotriva anulării rezultatului primului tur al alegerilor prezidențiale. Reluarea turului 2 cu Călin Georgescu și Elena Lasconi și demisia președintelui Klaus Iohannis sunt principalele revendicări ale organizatorilor. Protestatarii vor rămâne în Piața Universității până la ora 15.00, când, potrivit autorizației primite de la Primăria Capitalei, vor pleca în marș pe traseul: Bd. Nicolae Bălcescu – Bd. Gheorghe Magheru – Piața Romană – Bd. Lascăr Catargiu – Piața Victoriei.
„Nu suntem pleava”, se scandează din mulțime. „A venit toată țara! Sus steagurile și vuvuzele le”, strigă un bărbat la microfon. „Hoții, hoții, hoții!” scandează protestatarii.
Protestatari continuă să se îndrepte spre Piața Universității. Mulțimea va sta aici până la ora 15.00 când va pleca în marș spre Piața Victoriei.
Unii dintre cei prezenți acum în Piața Universității au fost și vineri la manifestația susținătorilor lui Călin Georgescu din fața Parlamentului.
George Simion a transmis o fotografie făcută din dronă cu mulțimea strânsă la Universitate.
Protestatarii au blocat ambele sensuri de mers, circulația rutieră este acum blocată în Piața Universității. „Jandarmii sunt cu noi” și „Să vă fie frică, poporul se ridică” strigă cei prezenți, conform hotnews.ro
A.C.


























