Klaus Iohannis susţine, miercuri, o conferinţă de presă, în cadrul căreia a vorbit despre măsurile recent anunţate în contextul pandemiei de coronavirus.
Răspunzând unei întrebări referitoare la situaţia de pe litoral şi a măsurilor noi de distanţare (care par greu de respectat, de vreme ce nici cele actuale nu sunt respectate), el a declarat: „Eu sunt convins că Guvernul, în momentul în care va decide aceste măsuri, va face și precizările necesare. Am ajuns de la câteva sute de cazuri pe zi la peste o mie de cazuri pe zi. Este clar că trebuie să facem ceva. Cel mai important este să purtăm masca. Nimeni nu poartă masca de plăcere, dar este cea mai bună metodă să prevenim răspândirea virusului. Distanțarea este foarte importantă. Până la urmă, trebuie să fie realiști. Vrem să dăm frâu liber bolii și să devenim o națiune bolnavă sau ne dorim să prevenim răspândirea virusului. Eu nu-mi doresc asta și cred că nici dumneavoastră”.



























