Românii care se conectează ilegal la rețeaua de apă riscă sancțiuni severe, inclusiv dosare penale și amenzi consistente. Legea este clară: branșamentele ilegale și apometrele modificate sau ascunse pot atrage amenzi între 2.000 și 5.000 de lei, conform Legii nr. 51/2006. Mai mult, dacă apa este consumată efectiv prin astfel de conexiuni ilegale, fapta poate fi considerată furt, iar persoanele implicate riscă pedepse cu închisoarea, între 1 și 5 ani, potrivit articolului 229 din Codul Penal.
Autoritățile nu tolerează astfel de practici care nu doar că sunt ilegale, dar afectează și resursele comunității. Conectările ilegale la rețelele de apă, precum și orice formă de manipulare a apometrelor, nu sunt doar imorale, dar pot duce și la pierderi semnificative de apă. În plus, operatorul regional de apă poate solicita plata retroactivă a apei consumate ilegal, precum și contravaloarea apometrelor distruse sau fraudate, în plus față de costurile necesare pentru eliminarea instalațiilor clandestine, scrie RTV.
M.G.



























