Beatrice Petreanu este una dintre cele 46 de femei pe care Teodora Peneș le-a fotografiat și le-a chestionat în cadrul unui proiect editorial inedit: „Femeile Orașului Meu”. Primul număr al revistei a apărut în data de 12 mai 2025 și surprinde povești ale unor femei interesante din orașul Constanța.
Proprietara localului Mangia-Mangia, Beatrice Petreanu este una dintre femeile cu o afacere de succes în Constanța. Însă nu întotdeauna a cunoscut partea plină a paharului în domeniul HORECA, la fel cum nici pregătirea ei în școală nu părea să o îndrepte către managerierea unui restaurant. Beatrice Petreanu a mărturisit, în studioiul WAVE RADIO, că prima sa încercare de a pune pe picioare un business în domeniul ospitalității a fost un eșec, dar că nu a renunțat și nici nu a plâns în pumni. A mai încercat o data și, iată, i-a reușit. Asta cu toate că, de fapt și de drept, s-a pregătit pentru a fi avocat. Însă nu i-a plăcut și a decis să își urmeze chemarea. La începutul, gătea ea în bucătăria restaurantului, iar odată cu extinderea localului de pe bulevardul Mircea a trebuit să renunțe și să se ocupe de gestionarea celorlalte chestiuni ce țin de afacere. Însă, una din rețetele ei este în continuare în meniul Mangia-Mangia: pastele cu vită și ardei copți. Este, probabil, una dintre cele mai bune variante de paste din acest local (spunem noi!), deși… clienții Mangia-Mangia preferă, după cum spune ea, lasagna.
Ce contează în această afacere? Cel care o dețină să se priceapă „cu ce se mănâncă”, să existe un bucătar bun și ospătari cu fler, care să știe să vândă – a mai afirmat Beatrice Petreanu în studioul WAVE RADIO.
Dincolo de aceste detalii din “bucătăria” Mangia-Mangia, Beatrice Petreanu a fost provocată să vorbească și despre ce a însemnat Constanța Coffee Break, adică acele week-enduri când bulevardul Tomis (tronsonul cuprins între Capitol și Miga) a fost închis traficului rutier (devenind, în sezonul estival 2024, pietonal)
“Este foarte bine (ca măsură – n.r.), pentru că este un vibe foarte frumos al orașului. Știi ce am văzut? O chestie foarte frumoasă a orașului: am văzut oameni pe care nu i-am văzut din liceu sau din generală. Nu neapărat că au venit și mi-au stat mie clienți. Nu despre asta vorbim. Am văzut oameni pe care nu i-am mai văzut să iasă din casă și să stea, de zeci de ani de zile, în contextul ăsta. Nici nu mai știam de ei. Ei, în promenade aia m-am întâlnit cu oameni și mi-a făcut o mare plăcere să revăd foști colegi, foști vecini. Asta a făcut evenimentul, în primul rând: închiderea bulevardului a scos oamenii din case. Nu contează că a mers business-ul meu sau a lui X sau Y. Posibil ca și asta să fie bine. Dar este o chestie frumoasă să vezi cum ies oamenii pe promenadă și mi-ar părea rău să nu reușim să facem lucrul acesta și anul ăsta, să nu ne sprijine puțin primăria… Am avut clienți care mi-au spus: trebuia să plec în week-endul ăsta, dar dacă am auzit că e închis bulevardul, am stat acasă. Adică, am stat acasă și am ieșit pe Tomis. Și, ce înseamnă asta? E foarte important: aduc bani orașului, nu duc la bulgari, nu duc la Istanbul sau mai știu eu unde… Aduc bani orașului, ceea ce trebuie văzut mai mult decât că ne ridică nouă business-urile”, a comentat, la WAVE RADIO, Beatrice Petreanu.
“Primul weekend (din 2025 – n.r.) cu bulevardul Tomis închis va fi 24-25 mai, pentru că vor fi Zilele Orașului (…) Eu, când am văzut Tomisul închis atâtea săptămâni și am văzut atâtea puhoaie de oameni, am spus că e pâine pentru toți”, a adăugat Beatrice Petreanu.
Discuția integrală o puteți urmări în materialul VIDEO atașat!
WAVE RADIO poate fi ascultat aici: https://onlineradiobox.com/ro/wave/?cs=ro.wave&played=1
Alexandra CUCU



























