Administrația Națională de Meteorologie a emis în cursul zilei de joi, 21 august, a.c., un cod galben de caniculă și disconfort termic. Acesta este valabil până la ora 21.00.
În sud-vestul Dobrogei va fi caniculă și disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) local va atinge pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 37 de grade, cu cele mai ridicate valori în regiunile sud-vestice.
M.G.



























