Simona Halep, locul 2 WTA, a reușit, duminică,16 august a.c., să câștige turneul de la Praga, al doilea trofeu al româncei în acest sezon. Constănţeanca de 28 de ani a câștigat al 21-lea trofeu al carierei, după ce a învins-o în finala turneului de la Praga pe Elise Mertens (24 de ani, 23 WTA) cu 6-2, 7-5. Așadar, după șase luni fără tenis, Simona a bifat primul titlu post-pandemie.
Simona Halep a reușit la Praga să crească de la meci la meci, să-și regăsească jocul și plăcerea de a evolua sub presiune în partide cu miză.

Săptămâna din Cehia a ajutat-o să se evalueze după o pauză de aproape șase luni, cea mai lungă din cariera sa.
În urma succesului de la Praga, Halep și-a trecut în palmares titlul cu numărul 21, din 38 de finale. Practic, aceasta a fost treia finală la rând după cele de la Wimbledon și Dubai.

Totoodată, este al doilea ei titlu în acest sezon, după cel cucerit în februarie, la Dubai, ultima sa competiție înainte de întreruperea din luna martie cauzată de noul coronavirus. Pentru victoria din Cehia, Simona Halep va încasa un cec în valoare de 43.000 de dolari.

A.V.


























