Șefa diplomației de la București, Oana Țoiu, urmează să se deplaseze peste Ocean pentru a participa la o întâlnire organizată de șeful Departamentului de Stat, Marco Rubio, la începutul lunii februarie. Oana Țoiu va discuta, alături de omologi din întreaga lume, despre mineralele rare, conform unui anunț al partenerilor americani.
„Pe 4 februarie, Marco Rubio va primi parteneri din întreaga lume la Departamentul de Stat pentru prima reuniune ministerială privind mineralele critice. Consolidarea lanțurilor de aprovizionare cu minerale critice împreună cu partenerii noștri internaționali este esențială pentru securitatea economică și națională a Americii, pentru leadershipul tehnologic și pentru un viitor energetic rezilient”, se arată într-o postare pe X a Departamentului de Stat, potrivit Digi24.ro.
M.G.



























