Artistul Horia Brenciu a relatat, într-un mesaj public emoționant, cum zborul cu care trebuia să revină în țară, după o vacanță în familie, a fost întors din drum fără explicații oficiale. În plină noapte, familia Brenciu a fost cazată într-un hotel din capitala Malaeziei, în timp ce în rândul pasagerilor circulau speculații privind posibile escaladări militare în Orientul Mijlociu și Asia de Sud.
„Azi trebuia să ajung acasă”, își începe confesiunea Horia Brenciu, descriind un tablou domestic simplu – reîntoarcerea din vacanță, îmbrățișările și „pupatul pisicilor”, brusc suspendat de o realitate geopolitică imprevizibilă.
Cursa MH0160 a companiei Malaysia Airlines, care decolase din Kuala Lumpur cu destinația Doha, a fost întoarsă după aproape trei ore de zbor, din totalul de 6 ore și 45 de minute programate. În capitala Qatarului, familia artistului urma să prindă conexiunea finală spre București. Planul a fost însă anulat în aer.
Trei ore de zbor și zero explicații
Potrivit relatării artistului, comandantul aeronavei nu a oferit nicio explicație oficială privind schimbarea de traseu. „Nimeni nu a făcut-o”, notează Brenciu, punctând vidul informațional care a amplificat tensiunea printre pasageri.
În lipsa unei comunicări clare, în cabină au început să circule scenarii: incidente ce ar fi implicat Israelul, Iranul sau Statele Unite, cu posibile atacuri aeriene. Ulterior, o altă ipoteză a câștigat teren, escaladarea conflictului dintre Pakistan și Afganistan, relatată de postul Al Jazeera, pe care artistul spune că îl urmărea din camera de hotel în care a fost cazat împreună cu familia.
Toți pasagerii au fost transportați în miez de noapte cu autobuzele către un hotel din Kuala Lumpur, unde au reușit „să doarmă pe furate”, în timp ce căutau alternative pentru întoarcerea în România.
Întârzieri, planuri date peste cap și grija pentru familie
Dincolo de neplăcerile logistice, Brenciu subliniază impactul concret al unei astfel de situații asupra vieții de zi cu zi: evenimente programate în țară, responsabilități profesionale, dar mai ales grija pentru cei mici și pentru familie.
„Sper s-o găsim în timp util ca să nu periclităm prea mult, celor mici sau fetelor mari, cele programate în țară”, transmite artistul, referindu-se la obligațiile asumate în perioada următoare.
El mărturisește că este pentru prima dată când trăiește o astfel de experiență, comparabilă cu imaginile văzute „doar la televizor”. În mesajul său, tonul alternează între luciditate și reflecție: „Cu câtă ușurință poate devia un război destinele oamenilor. Și nu e vorba de câteva zeci, ci sute, mii de oameni”.
Un mesaj de optimism, în ciuda incertitudinii
În încheiere, Horia Brenciu transmite un salut „din capitala Malaeziei” din partea întregii familii, Toma, Mina, Maria, Andreea, Alice și „Sandokan” și lansează un mesaj pacifist: „Make love not war!”
Artistul ține să precizeze că, în ciuda blocajului aerian și a contextului tensionat, activitatea profesională continuă: „luni seara va apărea podcastul cu Laura Cosoi. Niciun război din lume nu poate opri asta!”
Într-un context internațional volatil, experiența relatată de Brenciu ilustrează vulnerabilitatea rutelor aeriene în fața conflictelor regionale și modul în care deciziile de securitate pot afecta, în timp real, mii de pasageri aflați în tranzit. Dincolo de statistici și analize geopolitice, rămâne dimensiunea umană: familii care își doresc doar să ajungă acasă.
Alexandra VASILE



























