Pregătirile pentru sezonul estival sunt în continuare în plină desfășurare pe litoralul românesc, chiar dacă astăzi este 1 Mai și, teoretic, se deschide sezonul estival. Pentru un festival care începe azi, se lucra și ieri după amiază. Lucrurile avansau greu din cauza vremii și cu greu se puteau monta trecerile din lemn pe porțiuni de plajă.
Plajele sunt în curs de amenajare, urmând ca în aceste zile, pe 1 mai sau chiar și în următoarele săptămâni să fie finalizate lucrări esențiale precum nivelarea nisipului, igienizarea zonelor de promenadă și montarea infrastructurii necesare pentru confortul vizitatorilor.
În paralel, în zona Cazino Mamaia, comercianții și proprietarii de terase și magazine pregăteau, în zilele de 29-30 aprilie, ultimele retușuri, aprovizionau și reamenajau spații, în așteptarea turiștilor.
Pentru acest weekend, estimările arată că aproximativ 40.000 de turiști vor ajunge pe litoral, un număr care oferă un prim test important pentru sezonul 2026. Gradul de ocupare este în creștere, iar rezervările last-minute confirmă interesul ridicat pentru destinațiile de la malul mării.
Stațiunile Mamaia, Mamaia Nord și Vama Veche rămân în topul preferințelor turiștilor, fiecare oferind experiențe diferite, de la distracția intensă din cluburi și beach baruri, până la atmosfera relaxată și alternativă.
Precizăm că viceprimarul Costin Răsăuțeanu a anunțat și el intensificarea pregătirilor pentru sezonul estival în Mamaia, în urma unor verificări pe teren realizate alături de Apele Române, Primăria Constanța și Confort Urban. Autoritățile își propun ca stațiunea să fie complet pregătită, curată și primitoare, cu toate responsabilitățile asumate atât de instituții, cât și de operatorii economici.
Mihaela GIUGLEA
Citește și:
Prețurile vacanței de 1 Mai: cât ajunge un sejur în principalele stațiuni de pe litoral




























