Un bărbat cu antecedente penale, eliberat condiționat din închisoare la sfârșitul anului 2024, a fost condamnat la un an și șase luni de detenție după ce a mușcat un polițist de mână în fața Spitalului Județean Constanța. Incidentul a avut loc după ce acesta fusese preluat dintr-un tren în care provocase scandal și amenințase călătorii, iar ulterior i-a amenințat și pe agenții de poliție. Sentința nu este definitivă.
În data de 4.08.2025, la Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanța a fost înregistrat procesul-verbal încheiat de agenții de poliție din cadrul Postului de Poliție Transporturi Feroviare Constanța, din care reieșea că în data de 04.08.2024, în jurul orei 08:00, un agent șef principal de poliție din cadrul PPTF Constanța se afla în timpul exercitării legale a atribuțiilor de serviciu, respectiv a condus un bărbat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța, deoarece acesta a făcut scandal în vagonul nr. 8 al IR 1941 și ulterior s-a manifestat agresiv față de organele de poliție în incinta postului de poliție din Constanța. În momentul sosirii la SCJU Constanța, când se afla în fața ambulanței, agentul șef principal de poliție a fost mușcat de mâna dreaptă de către inculpate, fiindu-i provocată o plagă.
Din declarația în calitate de persoană vătămată rezultă că în data de 04.08.2025, în jurul orei 06.30, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiilor de serviciu ca agent de poliție în cadrul Postului de Poliție Transporturi Feroviare Constanța, cu sediul la #### Constanța, a fost sesizat prin Dispeceratul IPJ Constanța despre faptul că în trenul IR 1941, în vagonul nr. 8, șeful de tren a solicitat sprijinul, deoarece în acest vagon se afla o persoană de sex bărbătesc care aducea injurii călătorilor și provoca scandal.
Acesta s-a deplasat de urgență pe peronul nr. 4 unde a așteptat trenul, respectiv vreo 20 de minute, după care la sosirea trenului a luat legătura cu șeful de tren,, care a indicat patrulei de poliție persoana recalcitrantă.
Ulterior a depistat-o pe persoana respectivă, pe care a condus-o la postul de poliție TF Constanța. În urma verificării prin aplicația EDAC a constatat că persoana în cauză, respectiv Marian Cezar Taleanu are buletinul expirat, întocmindu-se pe numele acestuia un proces-verbal de contravenție.
Între timp, la post s-a prezentat o persoană care se afla cu contravenientul în același vagon, fiind de față când adresa injurii și cuvinte jignitoare călătorilor și îi amenința pe aceștia cu moartea.
În acel moment, inculpatul a început să se agite, acuzând patrula că se folosește de un martor fals. În timp ce întocmea documentele specifice muncii de poliție, inculpatul a început să amenințe persoana vătămată, cât și pe colegul de patrulă, agentul șef-adjunct de poliție, spunând că o să le caute familiile, le va da foc la postul de poliție, că le va mânca în scurt timp coliva, întrebând polițistii dacă au curaj să se dezbrace și să se bată cu el.
De asemenea, le-a spus că îi va urmări, că se va ocupa de aspectul acesta, lăudându-se că are 14 ani de pușcărie.
Trecut infracțional
Instanţa a reţinut că fapta a fost săvârşită în stare de recidivă postexecutorie, raportat la sentinţa penală din 29.12.2022, pronunţată de Judecătoria Găeşti, definitivă prin neapelare la data de 11.01.2023, prin care a executat pedeapsa de 3 ani şi o lună ȋnchisoare, din care a fost liberat condiţionat la data de 23.12.2024, cu un rest rămas de executat de 185 de zile.
Referitor la conduita după săvârşirea infracţiunii şi în cursul procesului penal, instanţa a observat că inculpatul a recunoscut iniţial, în totalitate săvârşirea faptelor, iar în cursul cercetării judecătoreşti a formulat cerere de recunoaştere a învinuirii.
În ceea ce privește circumstanțele personale, instanța reține că inculpatul este cetățean român, are vârsta de 36 de ani, are 9 clase, este necăsătorit, nu are stagiu militar îndeplinit, are meseria de vopsitor și potrivit propriei declarații, momentan nu are loc de muncă şi are numeroase antecedente penale.
Astfel, pe 8.04.2026 a fost condamnat la 1 an şi 6 luni, pentru săvârşirea infracţiunii de ultraj în stare de recidivă postexecutorie. Pedeapsa se va executa în regim de detenție.
Decizia nu este definitivă, iar apelul se va judeca la Curtea de Apel Constanța.
Liliana BELCIUG



























