Ilie Bolojan a avut o primă reacție după ce Guverul Adrian Veștea nu a trecut de votul din Parlament. Bolojan vorbește despre necesitatea unui executiv minoritar.
„România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline. Un guvern construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice.
Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista.
Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele 6 luni. PNL este pregătit să contribuie la o soluție. Dar o soluție corectă, asumată, transparentă și construită în interesul real al României”, a spus Ilie Bolojan.
Guvernul Veștea a picat cu 189 voturi „pentru” și 23 „împotrivă”
Cabinetul propus de Adrian Veștea nu a întrunit numărul necesar de voturi pentru învestire. Acesta a primit doar 189 de voturi „pentru” și avea nevoie de 233.
L.M.
Citește și:
După eșecul Veștea, se prefigurează ori calea alegerilor anticipate, ori premier PSD



























