În urma apariției imaginilor video în care se evidențiază doi șoferi de autotren care nu respectă regulile de circulație referitoare la trecerea la nivel cu calea ferată, polițiști din cadrul Poliției municipiului Medgidia – Biroul Siguranță Rutieră s-au sesizat din oficiu și efectuează verificări pentru stabilirea identității celor doi conducători auto, precum și în vederea stabilirii situației de fapt și luarea măsurilor legale care se impun.
”Reamintim faptul că nerespectarea normelor rutiere referitoare la trecerea la nivel cu calea ferată constituie contravenție, care se sancționează cu amendă de până la 4,050 de lei, precum și măsura complementară de suspendare a dreptului de a conduce vehicule pe o perioadă de 120 de zile, fiind eliberată dovadă fără drept de circulație”, transmit reprezentanții IPJ Constanța.
D.A.
Citește și:
VIDEO. Scene incredibile la Dorobanțu! Un șofer de TIR a FORȚAT bariera de la calea ferată



























