Un adult și doi minori au fost puși sub acuzare de polițiști după ce au transformat un bar de pe plaja Neversea din Constanța în propria lor sursă de aprovizionare. Doi dintre suspecți au fost deja arestați preventiv.
Cei trei indivizi au acționat pe parcursul a două nopți, vizând același local de pe plajă. Modul de operare a fost simplu: au forțat ușa de acces a barului pentru a intra înăuntru.
Prima spargere a avut loc în noaptea de 23 iunie, când suspecții au intrat în bar de patru ori la rând, într-un interval de mai puțin de două ore și jumătate (între 00:32 și 02:57). Sperând la mai mult și văzând că merge treaba, aceștia au revenit și în noaptea de 25 iunie, în jurul orei 03:10, pentru o nouă spargere.
În urma celor cinci raiduri, tinerii au furat mai multe sticle cu băuturi alcoolice și răcoritoare, două tablete electronice, 50 de pachete de țigări și alte bunuri găsite în bar.
Tinerii sunt acum cercetați penal pentru furt calificat în formă continuată.
La propunerea procurorilor, Judecătoria Constanța a emis mandat de arestare preventivă a suspectului major și a unuia dintre minori. Cel de-al treilea participant, tot minor, este și el vizat de anchetă, dar împotriva sa nu a fost luată nicio măsură preventivă.
D.A.



























