Cu ocazia Zilei de 1 Decembrie, Ziua Naţională, senatorul Tit-Liviu Brăiloiu transmite urmptorul mesaj:
„Dragi români! Astăzi, 1 Decembrie, Ziua noastră Națională, cu sufletele înnobilate și adânc recunoscători tuturor celor care au statornicit această Zi în calendarul veșniciei românești, ne sărbătorim Patria, oriunde ne-am afla. Ca român, am deplina convingere în împărtășirea de către dumneavoastră a sentimentului că astăzi, simbolic, Drapelul Tricolor se înalță deasupra întregii Europe, ca reprezentant demn al României moderne, în care principiile și valorile democratice stau la baza vieții noastre cotidiene. Mai mult ca oricând, de Ziua Națională suntem cu sufletele aproape de Armata României, de personalul tuturor structurilor de securitate, de militarii români care, cu cele mai onorante aprecieri ale aliaților, fac cinste țării în teatrele de operații, precum și de membrii familiilor acestora. 1 Decembrie constituie și fericitul prilej de a reitera sentimentele noastre de prețuire față de Diaspora românească, de milioanele de români care creează valori materiale și spirituale în țările de adopție, dar care rămân cu suflet românesc în fiecare clipă a vieții, a muncii, a sărbătorilor. Mereu cu respect față de tot ceea ce ne definește ca popor, de Ziua noastră Națională sunt onorat, dragi români, să vă adresez cele mai sincere urări de sănătate, de împliniri ale năzuințelor de mai bine, de încredere într-un viitor mai bun, mai sigur, mai prosper. La mulți ani, România! La mulți ani tuturor românilor, oriunde s-ar afla! La mulți ani, constănțeni!”



























