Imaginile în care o vârstnică dormea în plină stradă, lângă ghena de gunoi, au revoltat locuitorii din orașul Năvodari! Șocant este faptul că femeia ar fi fost bătută de fiu și evacuată în stradă. Asistența Socială din Năvodari a intervenit în acest caz, însă nu a reușit să o ducă pe vârstnică la un azil din județul Constanța. Oameni cu suflet mare din Năvodari s-au implicat ca femeia să nu rămână în stradă. O familie numeroasă a găzduit-o pentru o perioadă și i-a oferit tot ce a avut nevoie. Luni, 16 martie a.c., vârstnica a fost transportată cu o ambulanță privată la un azil din Oradea.
„Bună ziua! Revin în sfârșit cu vești foarte bune! Bătrânica noastră tocmai ce a fost preluată de către ambulanța privata și va fi transportată la azilul de bătrâni din Oradea! 🙏 Bătrânica este însoțită de fata doamnei la care a stat în tot acest timp, să nu fie singură atâta drum! După cum știți, ambulanța ne-a cerut suma de 4.000 de lei, din care am mai completat cu 600 de lei pentru a avea pe drum de mâncare și o noapte sau câteva ore la o pensiune de lângă azilul de bătrâni. Șoferul trebuie să se odihnească după atâta drum! Bineînțeles că i-am spus fetei să aducă toate bonurile, pentru a vă demonstra acest lucru! Mâine, când se va întoarce ambulanța, voi primi și chitanța pentru a demonstra că acești 4000 de lei nu i-am băgat eu în buzunarul meu❗❗❗ Au mai rămas 1.960 de lei din banii strânși. Ajutați-mă să știu ce fac cu ei, pentru că oamenii de la azil mi-au spus că bătrânica nu are nevoie de niciun ban (pensia ei este intactă și este la ea). M-am gândit să donez jumătate din bani fetei doamnei care doar ce a venit de la spital, acolo unde a fost operată de cancer. Cred ca o știți și dumneavoastră de pe grup, unde a cerut și ea ajutorul în urmă cu puțin timp. Așa m-am gândit că e cel mai bine, dacă mama ei a avut suflet de a luat-o pe bătrână de la gunoaie așa. Să o ajutăm și noi la rândul nostru pe fica sa. Și jumătate din bani, altcuiva care la fel ar avea nevoie de ajutor. Vă mulțumesc tuturor, pentru tot ajutorul primit 🙏🙏🙏 Sunteți minunați! Mulțumesc Emanuel Grigore Stefan Soldat Alexandru Loredana Ionela Buzulica. Mâine voi posta pozele cu bătrânica ajunsă la destinație ❤️ și bineînțeles bonurile și tot ce ține de donațiile făcute! Vă mulțumesc încă o dată!”, este mesajul năvodărencei A.R. care s-a implicat în acest caz, pentru ca femeia să ajungă la un azil de bătrâni.

Video aici:


























