România va produce la Brașov propriile tipuri de drone militare, în uzina care colaborează cu americanii pentru tehnică, dar și pentru pregătirea piloților. Dronele vor putea fi folosite atât pentru supraveghere, cât și pentru atac, atunci când sunt încărcate cu explozibil.
La uzina din Brașov vor fi dezvoltate pentru început două tipuri de drone, una de supraveghere și alta de atac. Botezată Sirin, cea din urmă poate transporta aproape 15 kilograme de explozibil.
„Am vrut să avem o dronă românească. Să nu fi dependenți de altcineva. Pe parcursul dezvoltării lor au apărut tot felul de solicitări din teatrele de luptă pentru a fi dotate cu senzori mai buni, device-uri mai speciale, sistem antibruiaj și așa mai departe. Americanii și instructorii lor vin duminică în Carfil și o să începem pregătirea în comun pentru piloții de drone, Cuda și Sirin”, a declarat Mircea Petru Tanțău, director general Carfil, la Digi24.ro.
M.G.




























