Militarii din cadrul ISU Dobrogea au fost solicitați să intervină în cursul zilei de sâmbătă, 1 august, a.c., în localitatea Ion Corvin, din județul Constanța.
Este vorba despre un accident rutier, în urma căruia o persoană a fost rănită și este inconștientă. La fața locului se deplasează o mașina de stingere, o ambulanță și elicopterul SMURD.
UPDATE: Minorul a fost preluat de elicopterul SMURD și transportat către Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Constanța.
Sâmbătă, 1 august a.c., în jurul orei 16.40, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la producerea unui accident rutier pe strada Principală din localitatea Ion Corvin.
Din primele cercetări efectuate de către polițiști a reieșit faptul că un bărbat, de 42 de ani, a condus un autoturism pe strada Principală, iar la un moment dat ar fi accidentat un minor, în vârstă de 3 ani, care s-ar fi angajat în traversarea străzii prin loc nepermis. Pietonul a fost transportat la spital în stare gravă.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. În cauză a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Cercetările sunt continuate de către polițiști pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor și împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.
M.G.
Citește și:
IPJ Constanța: dosar penal în urma accidentului grav de la Ion Corvin



























