Relaxarea măsurilor de prevenire a îmbolnăvirii cu COVID-19 a adus după sine, așa cum era de așteptat și o creștere a cazurilor. Prima situație s-a înregistrat în localitățile constănțene Cobadin și Mircea Vodă.
Comitetul Județean pentru Sitații de Urgență Constanța a decis în urma ședinței din data de 21 mai, modificarea a 11 scenarii de funcționare – trecerea din scenariul 1, în scenariul 2, a unor unități de învățământ din județul Constanța. Măsura a fost luată ca urmare a creșterii ratei de incidență cumulată la 14 zile peste pragul de 1/1.000 locuitori. Este vorba de unitățile de învățământ din UAT Cobadin și Mircea Vodă, unde incidența cazurilor de COVID-19 este de 1,16 și respectiv 1,84.
C.S.



























