O femeie a fost oprită de către polițiștii de frontieră unguri după ce a trecut de punctul de frontieră transcarpatică Vilok, pentru verificări. În bagajele acesteia au fost găsite 28 milioane dolari și 1.3 milioane euro, potrivit unei postări a omului de afaceri ucrainean, Seyar Kurshutov.
Potrivit acestuia, este cunoscut că polițiștii de frontieră ucraineni din zona respectivă iau comisioane substanțiale pentru a închide ochii la nereguli.
„Vă anunț că mai nou, un astfel de serviciu la Vama Transcarpatică costă de la 3 la 7,5% în funcție de suma și nivelul cerșetorului. Situația nu este mai bună în alte regiuni vestice. Numele industriașilor vameșilor și grănicerilor sunt bine cunoscute în cercuri restrânse. Să sperăm că vor fi niște controale. (…) Garantez credibilitatea informațiilor“, a transmis Seyar Kurshutov în postarea de pe pagina sa de Facebook.
Acesta a făcut publice și numele polițiștilor de frontieră implicați în această afacere.
Informația a fost preluată și de un fost polițist și candidat la primăria Kievului, Denis Yaroslavsky. Acesta a dat și numele celor cui ar aparține banii.
„Potrivit informațiilor, banii aparțin mâinii drepte a lui Arsen Avakov (fost deputat – n.r.), Igor Kotvitsky. Sunt sigur că aceasta este o mică parte din banii negri ascunși ai grupului fostului ministru al Ministerului Afacerilor Interne. Este foarte simbolic să scoți ceva „dobândit cinstit” în timp ce poporul Harkov își dă viața pentru ei. Cred că Arsen Borisovici ar trebui să comenteze astfel de acțiuni ale cercului său interior“, a precizat Denis Yaroslavsky.
Arsen Avakov, fost ministru de Interne, este considerat unul dintre cei mai influenți oameni politici din Ucraina.
C.S.




























