9 ianuarie este prima zi de școală după vacanța de iarnă. Avizul epidemiologic nu este obligatoriu! Care sunt regulile pentru școli, elevi și profesori? La nivel de grădinițe, școli sau licee, directorii vor asigura informarea părinților sau reprezentanților legali ai copiilor privind recunoașterea simptomelor de gripă sau alte infecții respiratorii, în vederea realizării triajului epidemiologic zilnic la domiciliu, înainte de intrarea copilului în colectivitate.
Zilnic, în prima oră de curs, se va face triajul în colectivitatea școlară. Elevii vor fi instruiți privind comportamentul în caz de tuse și strănut, pentru evitarea răspândirii virusului gripal. Vor trebui asigurate materiale de dezinfecție mâini și suprafete, se va face dezinfectarea periodică și aerisirea claselor. Se recomandă utilizarea batistelor de unică folosință, a măștilor de protecție sanitară, atât pentru personal cât și pentru elevi/preșcolari.
Directorii mai trebuie să informeze părinții cu privire la necesitatea consultării medicului de familie la apariția simptomelor respiratorii pentru stabilirea indicațiilor terapeutice, izolării și efectuării unor eventuale investigații suplimentare.
La revenirea din vacanță, nu este necesară prezentarea avizului epidemiologic pentru preșcolari sau elevi. Potrivit ordinului de ministru comun nr. 438/4.629/2021, al miniștrilor Sănătății și Educației, „la revenirea din vacanțe NU se va solicita preșcolarilor și elevilor aviz epidemiologic”.
Inspectoratele școlare vor colabora cu direcțiile de sănătate publică județene și cu Direcția de Sănătate Publică a Municipiului București, în vederea explicării și accesibilizării măsurilor de prevenire a îmbolnăvirilor în unitățile de învățământ. ISJ va avea următoarele obligații: desemnarea unei persoane responsabile de comunicarea permanentă cu direcțiile de sănătate publică comunicarea către unitățile de învățământ a măsurilor de prevenire a îmbolnăvirilor cu virusul gripal, transmise de Ministerul Sănătății, inclusiv sub forma unui ghid practic pe înțelesul tuturor informarea Ministerului Educației cu privire la orice situație excepțională din punct de vedere epidemiologic constatată în unitățile de învățământ.
„Revenirea în bănci, apropiată datei de 15 ianuarie, îmi amintește despre ceea ce gândea Eminescu ca fiind o școală bună: „o școală bună este aceea unde elevul învață în ea mai mult decât i se predă, mai mult decât ştie însuşi profesorul”. Un an cu proiecte împlinite!”. susține prof. Anamaria Ciobotaru, directorul Colegiului Pedagogic din Constanța, care astăzi, la ora 10.00, va susține o conferință de presă pe tema măsurilor luate în raport cu starea de alertă epidemică.
A.V.



























