Societatea Mamaia Water Sport, controlată de omul de afaceri Jean Paul Tucan, a atacat cu recurs decizia Tribunalului din data de 20 iulie a.c., într-unul din dosarele civile intentate de societate împotriva Primăriei și a Consiliului Local Constanța, care i-au scos activitatea în afara legii.
Practic, Tucan, deși susține că nu se mai ocupă de această afacere, dorește să obțină, din nou, autorizațiile necesare pentru parcul acvatic de pe lacul Siutghiol în vederea reluării activității. Numai că, așa cum arătam și în alte articole, societatea a fost chiar amendată de Poliția Locală pentru că funcționa fără autorizație, chiar la începutul acestei veri.
Mai nou, pe data de 12 iulie a.c., societatea a formulat o nouă acțiune în instanță, pe contencios administrativ, prin care a cerut suspendarea a două acte administrative, respectiv o dispoziție dată de primar precum și o hotărâre de consiliu local, prin care a fost modificat regulamentul de organizare și desfășurare a activităților comerciale și a serviciilor de piață în municipiul Constanța.
Pe data de 20 iulie, instanța de fond – Tribunalul Constanța – a respins ca neîntemeiată acțiunea depusă de societatea lui Tucan care deține parcul acvatic, dar a respins și excepția lipsei de interes, invocată în întâmpinare. Decizia nu a fost definitivă, iar pe data de 2 august a fost depus recurs la Curtea de Apel. Acesta a fost programat spre judecare miercuri, 18 august, la Curtea de Apel, unde a fost respins ca nefondat, iar decizia este definitivă.
Așa cum am mai arătat, Primăria Constanța nu mai deține dreptul de administrare asupra Lacului Siutghiol, conform deciziei Curții Constituționale din octombrie 2020, care a declarat neconstituțională Legea nr. 42/2010, privind darea în administrarea autorităților administrației publice locale a unor bunuri aflate în domeniul public al statului. Din acest motiv nu a putut elibera autorizații de funcționare societăților precum Mamaia Water Sport, reclamantă în acest caz.
Daniel ALBU



























