Aproximativ 300 de militari din unități de artilerie antiaeriană din România și din Republica Moldova au participat ieri dimineață la ceremonia de deschidere a seriei a X-a de trageri din acest an.
Ceremonia a fost urmată de revista de front. Activitățile au avut loc la Centrul Național de Instruire pentru Apărare Antiaeriană “General de brigadă Ion Bungescu”, în prezența colonelului Costel Fodor, locțiitorul comandantului CNIApAA.
Comandanții militarilor le-au pregătit mai multe exerciții tactice după scenarii bine puse la punct. Acestea au la bază respingerea unor forțe inamice care atacă din aer, de pe apă și de la sol.
A. V.



























