• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
29 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica Administratie

Poliția Locală ascunde informații pentru că a încălcat legea? Neversea ar fi primit doar o amendă pentru publicitatea de pe străzile Constanței

18 august, 2022
in Administratie
0
4
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Înainte de debutul festivalului Neversea, organizatorii acestuia au amplasat mai multe structuri și steaguri publicitare pe străzile orașului Constanța. Se pare că fără niciun fel de aviz și pentru că FocusPress a solicitat informații despre acest subiect, Poliția Locală a aplicat o amendă, doar una, deși existau mai mult de 50 de mijloace outdoor de publicitate. Și tace mâlc în continuare.

Din luna iunie a.c., Neversea s-a tot promovat în oraș, amplasând mai multe structuri de publicitate în diferite zone ale municipiului și steaguri publicitare pe stâlpii de iluminat. În total, mai mult de 50 de mijloace de promovare pe străzile din orașul Constanța.

Se pare, însă, că fără nici măcar un aviz pentru vreunul dintre ele, cu încălcarea legislației în vigoare . Am încercat să verificăm informația la acel moment, dar atât reprezentanții Poliției Locale, cât și cei ai Primăriei au refuzat să ofere vreun răspuns la întrebările noastre. Nici măcar un cuvințel, pur și simplu o tăcere asurzitoare. Deși structurile de publicitate ale Neversea au fost amplasate peste tot în oraș, chiar și în zonele de publicitate restrânsă stabilite prin regulamentul local, iar steaguri publicitare, pe stâlpi de pe străzi unde nu ar fi avut voie să fie montate, tot conform hotărârii Consiliului Local. Unele structuri de publicitate le-am regăsit și pe spațiile verzi și pe trotuare, împiedicând circulația pietonilor, și cu toate acestea administrația locală nu a dorit să ofere nicio explicație, cu atât mai mult agenții de la Locală.

Culmea, din cauza întrebărilor noastre, Poliția Locală ar fi aplicat o amendă, una singură, deși mai mult de 50 de mijloace de promovare ale Neversea erau amplasate în oraș. Deci cu încălcarea legislației, care prevede câte o sancțiune pentru fiecare structură sau steag publicitar descoperit fără aviz din partea Primăriei. Dar ca să pară că își face cât de cât datoria, Locala a dat o sancțiune. Un abuz, desigur, ce poate fi descoperit de către orice procuror sau de Curtea de Conturi, de vreme ce bugetul local a fost lipsit de niște bani, taxe pe care ar fi trebuit să le achite organizatorii festivalului. Un prejudiciu provocat în favoarea unei persoane juridice private.

Și, bineînțeles, Primăria și Poliția Locală tac mâlc, din nou, nedorind să răspundă întrebărilor noastre cu privire la ce amenzi ce au fost primite de către organizatorii Neversea. Probabil, polițiștii locali n-au primit acceptul să vorbească despre acest subiect, așteaptă ordine de la Municipalitate care, la rândul ei, nu vrea să spună nimic. A uitat de transparență! Se protejează unii pe alții, deși mai multe surse ne-au confirmat că a fost aplicată o singură sancțiune, un simulacru de respectare a legii. Și fără ca Neversea să fie obligată să dea jos vreo structură de publicitate imediat, pe loc, deși așa prevede legislația.

Reamintim că, în luna iunie a.c., nici reprezentanții Neversea nu au dorit să răspundă întrebărilor noastre, dacă au avize pentru fiecare mijloc de publicitate de pe străzile Constanței.

Și dacă tot vorbim de încălcarea legii, să menționăm că Neversea a amplasat și un mesh imens pe un bloc de la intrare în stațiunea Mamaia, încălcând, iar, Regulamentul local de publicitate.

Valentin ISPAS

Citește și:

Neversea și-a făcut publicitate ilegal pe străzile Constanței?!
Tags: Constanţafocuspressneverseapolitia localaprimaria constantapublicitatestiristiri constanta
ShareTweetSend
Previous Post

Primăria Constanța s-a răzgândit. Nu mai vrea să cheltuie peste 1,2 milioane de euro pentru iluminatul festiv

Next Post

FOTO Un mort și șase răniți în urma unui accident în sensul giratoriu de la Tomis Plus – Palazu Mare

Alte Stiri

Paul Foleanu
Administratie

VIDEO. Paul Foleanu, NOUTĂȚI în legătură cu transportul în comun din Mangalia și stațiuni

7 iulie, 2026
738
Iulia Iurea
Ultima Ora

Primăria Valu lui Traian atrage peste 2,25 milioane de lei finanțare nerambursabilă

6 iulie, 2026
104
Colaj: Paul Foleanu, Primăria Municipiului Mangalia
Administratie

Paul Foleanu, după emiterea ordinului prefectului: ”Azi am rupt o filă neagră din istoria orașului Mangalia”

6 iulie, 2026
1.1k
Administratie

Ce se mai întâmplă cu Drumul Expres Constanța – Tulcea? Când ar putea începe lucrările

6 iulie, 2026
4.2k
Politica

Se pregătesc EXPROPRIERI pentru amenajarea unei parcări între străzile Ștefan cel Mare și Cuza Vodă

4 iulie, 2026
2k
Vasile Delicoti, primarul comunei Poarta Albă
Administratie

Primăria Poarta Albă lansează licitația pentru actualizarea PUG. Delicoti: „Vrem să creăm noi zone industriale cu noi investitori”

4 iulie, 2026
427
Administratie

VIDEO. Ce spune viceprimarul Costin Răsăuțeanu despre situația Spitalului de Boli Infecțioase

3 iulie, 2026
246
Justitie

Primăria Mangalia trebuie să achite Spitalului peste 700.000 de lei, după ce conturile unității au fost executate. Paul Foleanu: ”Sunt datoriile lăsate de Cristian Radu”

3 iulie, 2026
392
Administratie

GALERIE FOTO. Premierul Ilie Bolojan, vizită neanunțată la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța

3 iulie, 2026
1.3k
Next Post
Accident mortal în sensul giratoriu. FOTO SAJ Constanța

FOTO Un mort și șase răniți în urma unui accident în sensul giratoriu de la Tomis Plus - Palazu Mare

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

foto: arhiva

Doi bărbați, ARESTAȚI după o serie de SPARGERI în Mamaia. Au vizat o biserică, ABADL și un șantier

7 iulie, 2026

SCJU Constanța explică transferurile celor 15 pacienți către centrul din Bihor, în scandalul azilelor

7 iulie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.