High Construct Project SRL va realiza auditul energetic pentru alte două blocuri.
Primăria Constanța a atribuit noi contracte de prestări servicii realizare auditului energetic pentru două blocuri: G2 (zona Poarta 6), 18B (zona Km 4-5). Administrația locală speră să obțină fonduri, prin Planul Național de Redresare și Reziliență, pentru renovarea energetică a acestora.
High Construct Project SRL va realiza auditul energetic al clădirilor, raportul de audit energetic și certificatul de performanță energetică. Durata de prestare a serviciilor este de 30 de zile de la ordinul de începere. Durata contractelor este de șase luni.
Valoarea contractelor este de 122.000 de lei, fără TVA, bani pe care îi va obține firma locală care expertizează alte 13 blocuri din Constanța, pentru 423.500 de lei, fără TVA:
- blocurile K9, K10, K11, K12, K13, K14, K15 – zona Badea Cârțan
- blocurile FT4, FT3A, FT3B – zona Soveja.
- blocurile C2, B4 și E3 din zona Gării, de pe străzile Traian și Lupeni
Pentru acestea, Consiliul Local Constanța a aprobat depunerea proiectelor de creștere a eficienței energetice în cadrul PNRR.
High Construct Project SRL a realizat și documentațiile tehnico-economice pentru reabilitarea energetică a Teatrului de Stat, a Liceului Teoretic „Lucian Blaga“ și a Școlilor Gimnaziale nr. 17 „Ion Minulescu“, nr. 8 și nr. 38 „Dimitrie Cantemir“ din Constanța. De asemenea, a elaborat studiul de consolidare/restaurare pentru zidul Cetății Tomis, studiul de fezabilitate pentru construirea bazinului olimpic, studii de teren pentru reabilitarea casei fostului primar Ion Bănescu, documentația tehnico-economică pentru restaurarea Muzeului de Artă Populară etc.
Totodată, Primăria Constanța a semnat cu High Construct Project SRL un contract de prestări servicii pentru elaborare studiu biologic aferent obiectivului de investiții „Reabilitare Clădire Colegiul Național «Mihai Eminescu»“. Pentru 13.800 de lei, fără TVA.
Firma aparține lui Marius Tudorel Constantin și are ca principal obiect de activitate „Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea“. Pentru 2021, firma a raportat o cifră de afaceri de aproape 983.000 de lei și un profit de peste 428.000 de lei, având opt angajați.
Valentin ISPAS



























