Secretarul de stat Mircea Fechet, delgat de ministrul Mediului, Costel Alexe, să se ocupe de litoral, a sosit joi, 4 iunie, la Constanţa, pentru a discuta cu autorităţile competente despre pericolului poluării. Vorbim despre containerele cu deşeuri importate în România, ajunse în Portul Constanţa, unde, în urma verificărilor, s-a stabilit că este vorba despre import de deșeuri cu încălcarea dispozițiilor legale în domeniu. A fost sesizat Parchetul, fiind deschis un dosar de cercetare.
Însă, în afară de acest dosar, de data recetă a fost sesizată o încălcare a legii şi în privinţa platformei de depozitare a deşeurilor inerte. Rămâne de văzut dacă şi în acest caz se va deschide un dosar sau dacă se “soluţionează” speţa doar cu o amendă.
Pe subiectul poluării, Focus Press a discutat joi, în cadrul unui interviu pe care îl vom publica în câteva ore, cu procurorul Teodor Niţă de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanţa. De altfel, secretarul de stat a discutat azi şi cu reprezentanţii acestui Parchet, fapt care subliniază gravitatea şi proporţiile poluării la nivelul judeţului nostru, dar nu numai.
A.C.
Citeşte şi:



























