Cu mai puțin de trei săptămâni înainte de Crăciun, marile magazine au pus în vânzare brazi, inclusiv în Constanța. Tradiția spune că pomul de Crăciun se împodobește în Ajun, pe 24 decembrie. Dar unii oameni nu mai țin cont de această regulă, asta probabil și pentru că mulți români și-au cumpărat brazi artificiali.
Brazii naturali au apărut și în magazinele din Constanța. Prețurile variază în funcție de mărime. Astfel, un brad mic, între 90 și 120 cm, costă 35 de lei, iar un suport este 40 de lei. Un brad între 200 și 240 cm este 109 lei.
Dacă doriți să achiziționați un brad cu bază de pământ, pentru a-l pune în curte, costul este de 139 de lei. Dacă vreți ca acesta să aibă și ghiveci, prețul este de la 145 de lei și poate ajunge la 175 de lei, în funcție de înălțimea lui.
Brazi naturali găsim și într-un supermarket din nordul orașului. Un brad între 160 și 220 cm costă 99 de lei. Tot de aici, cei care nu doresc să dea bani, an de an, pentru pomul de Crăciun au posibilitatea să își achiziționeze un brad artificial.
Prețurile pentru un brad artificial variază și ele în funcție de înălțimea, culoarea și aspectul acestuia. Astfel, pentru un brad mai mic prețurile variază între 69 și 159 de lei. Dacă vă doriți unul mare, care să semene foarte bine cu un brad natural, trebuie să scoateți din buzunar între 499 și 999 de lei.
Mihaela GIUGLEA











































