CSM Constanța obține o victorie categorică pe terenul medaliatei cu bronz, grație unui sfert secund și unul final în care a jucat un baschet în viteză și eficient.
Cu Kristina Higgins în double double și cea mai bună marcatoare de pe teren, având 17p, 10 recuperări, o pasă decisivă și 1 blocaj, CSM Constanța a condus la pauză ostilitățile grație și coordonatoarei Annemarie Gödri-Părău, care a avut o zi în care mai mult de jumătate din assisturile echipei i-au aparținut.
Diferența a făcut-o rotația echipei, acolo unde antrenorii Constanței au fost înspirați în schimbări, gestionând timpul eficient și dând timp de odihnă fetelor pentru ca mai apoi să revină în teren, situație în care am avut 28 de puncte marcate de către jucătoarele care au intrat în joc, de pe bancă, comparativ cu 2 puncte înscrise de banca gazdelor. Cea mai mare diferență pe tabelă a fost de 19 puncte în favoarea Constanței, care și-a dominat adversarul sub panou, având 34 de puncte înscrise față de 12 ale gazdelor.
CSM Constanța va încheia luna ianuarie cu un meci pe teren propriu, pe 28 Ianuarie primind vizita celor de la CSM Târgu Mureș, în etapa a 11-a.
M.G.



























