În luna februarie, Clubul Sportiv Municipal Constanța a primit drept de administrare asupra unor terenuri, în urma votului consilierilor locali. CSM a solicitat demararea cât mai urgentă a procedurilor, în vederea rezolvării unor probleme de infrastructură sportivă cu care se confruntă, fiind singurul club care activează exclusiv în spații închiriate, neavând o sală proprie pentru competiții, antrenamente sau alte facilități. Cei 1.027 de sportivi legitimați la club nu dispun de condiții propice pentru antrenamente şi concurează în săli şi pe arene închiriate. Însă, acum au fost făcute noi demersuri pentru realizarea a două noi săli de sport.
Primăria Constanța a emis, recent, două certificate de urbanism necesare demarării proiectului de construire a celor două săli de sport, în incinta a două unități de învățământ. Este vorba de un teren în suprafață de 3.229 mp, situat pe strada Arcului nr. 8, și de un teren de 2.500 mp, aflat în cartierul Palazu Mare, pe strada Dumbrăveni nr. 8. Acestea sunt aferente Școlii Gimnaziale nr. 37 și Școlii Generale nr. 14.
„O infrastructură proprie ne va ajuta atât la optimizarea cheltuielilor, cât și la dezvoltarea de parteneriate cu evenimentele sportive aparținând comunităților locale și extinderea competițiilor sportive organizate fie independent, fie în parteneriat cu Agenția Naţională pentru Sport, Ministerul Educației Naționale și federațiile naționale sportive, o infrastructură proprie ar da o legitimitate și mai mare Clubului Sportiv Municipal Constanța, ar spori personalitatea și prestigiul grupării noastre.
Performanțele sportivilor noștri vin în continuare, în ciuda faptului că CSM Constanța este, în continuare, probabil singura grupare din România ce nu are o infrastructură sportivă, nu are o casă a sa. Cei 1.027 de sportivi legitimați la CSM Constanța sunt obligați, în continuare, să se antreneze și să concureze în săli și pe arene închiriate sau oferite cu bunăvoință de oameni iubitori de sport, care apreciază efortul colectiv al clubului nostru“, preciza Andrei Talpeș, directorul CSM Constanța, în februarie.
Mihaela GIUGLEA



























