Recent, la Agenția pentru Protecția Mediului, Primăria Constanța a depus un memoriu de prezentare a Studiului de Fezabilitate pentru proiectul „Edificare parcare publică supraetajată, Aleea Hortensiei, zona Cireșica“, în vederea obținerii acordurilor necesare. În aceeași zonă, lângă Grădinița Amicii, Municipalitatea va mai ridica o parcare.
Obiectivul general al investiției este de a oferi o alternativă la parcarea pe stradă, permițând reutilizarea spațiului public ocupat, în prezent, de parcări pe stradă, care va fi dedicat transportului public și infrastructurilor de mobilitate activă. Pe amplasamentul propus se dorește edificarea unei parcări supraetajate, care va rezolva atât o parte din necesarul de parcări, cât și va reduce aglomerarea excesivă a căilor de acces auto și pietonale.
Suprafața totală a terenului este de 3.852 mp, iar ca construită va fi de 963 mp. Regimul de înălțime propus este P+4E+Terasă circulabilă. Terenul este liber de construcții. În noua parcare vor fi 122 de locuri: 22 de la sol și 100 în suprateran.
Parcarea va fi amenajată și cu locuri unde se pot încărca vehiculele propulsate cu motor electric. Obiectivul de investiție va fi echipat cu iluminat public interior și exterior, supraveghere video, bariere la acces și ieșire, control automat acces, rigole pentru scurgerea apei pluviale exterioare, spații verzi, sistem de alarmare luminus și acustic, și panouri fotovoltaice. Parcarea propusă include amenajări pentru spații verzi, asigurate la nivelul solului, în suprafață de 1.186 mp.
Valoarea investiției este de 1.400.000 de euro, iar perioada de implementare propusă este de doi ani.
Amintim că Primăria Constanța a început demersurile pentru alte trei parcări. Una pe Bulevardul Tomis (între blocurile LT3 și LT4) – zona Dacia, una pe strada Căpitan Dobrilă Eugeniu (între blocurile LA și LB) – zona Grădinița „Amicii“ și una pe strada Progresului (între blocurile G7, M7 și A6) – zona Km 4-5. Totodară, cel mai avansat proiect de construire a unei parcări supraetajate este cel de la Casa de Cultură de pe Aleea Nalbei.
Mihaela GIUGLEA




























va mai ridica implica ca au mai ridicat. primaria a reusit in ultimii 5 ani zero