Farmecul clădirilor vechi din orașul de la malul mării continuă să ne uimească, datorită rafinamentului arhitecturii lor. Multe dintre aceste imobile sunt în plin proces de reabilitare, iar altele se pregătesc să renască din uitare.
Un exemplu este Vila Știrbey din stațiunea Mamaia, care a intrat, de câteva luni, într-un amplu proces de consolidare, după o lungă perioadă în care a fost scoasă la vânzare. În absența unui cumpărător al acestei veritabile bijuterii arhitecturale, societatea Metfor Travel, cu sediul în orașul Ovidiu — care cerea 490.000 de euro pentru imobil — a decis, totuși, să se apuce de reabilitare.
Astfel, după obținerea tuturor avizelor necesare, firma a început lucrările, în baza Autorizației de construire nr. 1.016 din 2 noiembrie 2022. Documentul vizează recompartimentări, consolidări, amenajări interioare și exterioare, precum și modificarea acoperișului, toate destinate reabilitării Vilei Știrbey.
Clădirea este amplasată în stațiunea Mamaia, Careu 4, Lot 10, și își va recăpăta gloria de altădată. Beneficiarul investiției este societatea Metfor Travel, proiectantul general este Isacov și Asociații, iar constructorul este firma Antoniu Ideal Confort. Potrivit panoului informativ, data începerii lucrărilor este 15 septembrie 2024, iar cea a finalizării lor, 15 septembrie a.c..
Ca un detaliu interesant, anul finalizării construirii vilei, 1930, este înscris pe o placă din piatră, împreună cu numele arhitectului, Mario Stoppa, pe parapetul porticului de la intrare: coincide cu cel al trimiterii în exil a stăpânului său, prințul Barbu Știrbey, de către regele Carol II, imediat după urcarea acestuia pe tron, în 7 iunie 1930.
Vila prințului Barbu Știrbey din Mamaia are 16 camere, o suprafață construită de 610 mp și un teren de 412 mp, și se află în apropierea Palatului Reginei Maria. Clădirea istorică a reprezentant un refugiu pentru prințul Barbu Știrbey, un apropiat al Reginei Maria, de aici și numele clădirii. A fost naționalizată după 1948, fiind folosită ca vilă turistică de protocol, iar după 1990, s-a numit Vila Rainbow.
Loredana MIHAI

































