A fost adoptată legea care oferă o protecție mai eficientă victimelor violenței domestice. Conform documentului, autoritățile locale vor contacta victima imediat după emiterea ordinului de protecție și cu cel puțin 14 zile înainte de expirare, pentru a o informa că poate cere prelungirea.
Potrivit inițiatorilor, legea prevede următoarele:
- Agresorii vor fi obligați să urmeze consiliere psihologică și, dacă e cazul, programe de reabilitare a dependenților de alcool și droguri. Vor trebui să informeze lunar poliția că participă la ședințe, iar nerespectarea obligațiilor va fi sancționată.
- În caz de recidivă, instanța poate emite ordin de protecție de până la 24 de luni, indiferent cine este victima. Violența repetată nu mai beneficiază de portițe.
- Victima poate alege instanța unde depune cererea – la domiciliu sau unde s-a produs fapta.
- Decizia de emitere a ordinului va fi comunicată în maximum 5 ore și autorităților locale, pentru intervenție rapidă și coordonată.
“Pe scurt: victimele violenței domestice nu mai sunt lăsate să se descurce singure într-un sistem plin de birocrație. Proiectul legislativ care conține aceste măsuri a fost inițiat de parlamentarele USR Cynthia Păun, Simona Spătaru, Oana Țoiu, Monica Berescu și Diana Buzoianu, împreună cu alți deputați și senatori din coaliția de guvernare”, se arată într-un comunicat semnat de USR.



























