Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat că în timpul incendiului izbucnit sâmbătă seara la Spitalul Judeţean din Neamţ au ars complet opt paturi de la ATI, iar alte opt, aflate într-un salon alăturat celui în care s-a produs incendiul, pot fi folosite.
„Doar secţia de Terapie Intensivă. (…) Acolo opt paturi au ars complet. În celelalte opt au fost cei care au fost coborâţi la Primire Urgenţe. Pot fi folosite. În următoarea perioadă dorim evaluarea şi refacerea Terapiei Intensive. Îi mutăm la etajul trei, unde era cealaltă Terapie Intensivă care a funcţionat până astăzi şi care are o capacitate de 12 paturi pe ATI„, a explicat ministrul Sănătăţii, duminică, la Leţcani.
A.V.



























