Ministrul albanez de interne a demisionat joi după moartea unui tânăr împuşcat de poliţie în timpul restricţiilor de circulaţie impuse pe timpul nopţii ca urmare a pandemiei de COVID-19, incident care de două zile a generat proteste tensionate la Tirana, conform unui anunţ al premierului Edi Rama, transmite AFP.
Sander Lleshaj „şi-a prezentat demisia, eu am acceptat-o”, a spus Edi Rama într-un anunţat televizat. În timp ce prim-ministrul albanez făcea acest anunţ, poliţia folosea gaze lacrimogene şi tunuri cu apă pentru a dispersa manifestanţii care aruncau cu pietre şi fumigene.



























