Un deținut aflat internat în Spitalul-Penitenciar Poarta Albă a încercat să evadeze, zilele trecute. Ghinionul său a fost că personalul unității a dat dovadă de vigilență.
Potrivit reprezentanților spitalului, este vorba despre o tentativă de evadare a unui deținut care nu a făcut altceva decât să-și agraveze situația. ”Incidentul a avut loc în noaptea de vineri spre sâmbătă, 1-2 ianuarie, când un deținut internat în Penitenciarul-Spital Poarta Albă a forțat dispozitivul de siguranță de la camera în care se afla și a ieșit. Imediat a fost observat de personalul unității care l-aimobilizat. A fost notificat parchetul și judecătorul de drepturi și libertăți. Persoana în cauză va fi cercetată disciplinar”, a declarat, pentru Focus Press, purtătorul de cuvânt al Spitalului-Penitenciar Poarta Albă, ag. Adelina Iuliana Ion. În momentul de față se fac cercetări cu privire la acest incident.
D.A.



























