Președintele României, Klaus Iohannis, a anunțat, vineri, noul premier desemnat. Singura propunere pe care președintele a primit-o este Ludovic Orban.
“Singura propunere pe care am primit-o este Ludovic Orban şi, în consecinţă, l-am desemnat pe domnul Ludovic Orban pentru poziţia de prim-ministru al Guvernului”, a spus Iohannis, la Palatul Cotroceni.
El a adăugat că are promisiuni de la toate partidele politice că se vor implica în Parlament pentru a trece cu “mare celeritate” prin toate procedurile, în aşa fel încât, în foarte scurt timp, posibil sâmbătă, să aibă loc votul de învestire a Guvernului Orban.
“Un vot care se va da în condiţii foarte speciale, dar am toată încrederea că Parlamentul are toate datele şi toate posibilităţile pentru a trece cu bine prin această procedură”, a susţinut Iohannis, conform celor de la PROTV.
De precizat că, în acest moment, Orban este izolat şi aşteaptă rezultatul testării pentru COVID-19.




























