Primăria municipiului Constanța a organizat conferința on-line “Soluții pentru identificarea muncitorilor calificați prin dezvoltarea Învățământului Profesional în Sistem Dual constănțean. Modele și soluții. Alege un viitor de succes, educă muncitorii pe care îi dorești!”, care a avut loc joi, 18 februarie 2021. La conferința la care a luat parte și Asociația Firmelor Constănțene au fost expuse o parte din practicile care funcționează la nivel optim în cadrul învățământului Profesional Dual.
Despre cine este Asociația Firmelor Constănțene, ce își propune să facă, dar și despre ce înseamnă învățământul profesional Dual am discutat în cadrul unui interviu cu Ciprian Lepădatu, directorul Asociației Firmelor Constănțene.

Reporter: Cine este Asociația Firmelor Constănțene?
Ciprian Lepădatu: Asociația Firmelor Constănțene este un modul de promovare a membrilor săi, un modul de promovare a dezvoltării zonale a județului Constanța. Este o asociație care face parte din UGIR România. Suntem o organizație nouă care își propune să construiască acest mare pod peste Carpați și văd deja că mugurii colaborării cu Oradea, Sibiu și Timișoara se realizează prin implementarea și dezvoltarea învățământului în sistem Dual în firmele partenere. Suntem cinci membri, dar avem mai multe companii partenere, iar împreună în momentul acesta cred că reprezentăm undeva între 1.200 și 1.500 de angajați.
Rep: Ce înseamnă învățământul profesional în sistem Dual?
Ciprian Lepădatu: Sistemul profesional în sistem Dual este una dintre cele mai bune soluții ca o companie să aibă predictibilitate a muncitorilor calificați în viitor. Este un învățământ de stat, el se întâmplă în școală, numai că are foarte multe avantaje față de învățământul profesional clasic. Înlocuiește de fapt școlile profesionale aducând un plus de implicare a firmelor față de învățământul profesional clasic. În profesionalul clasic legătura dintre elev și companie se face printr-un acord, o hârtie care nu are o valoare. În profesionalul Dual se face printr-un contract. Contractul are obligații și beneficii și pe partea de școală, lucrurile sunt cu o implicare mult mai puternică. De exemplu dacă îndeplinești anumite condiții poți să primești bursă sau alte lucruri pe care compania ți le pune la dispoziție, iar asta înseamnă că trebuie să ai anumite note, o anumită implicare, iar dacă nu faci aceste lucruri la sfârșit de an compania poate să îți strângă mâna și să te lase în profesionalul clasic. Un elev care are o notă opt, notă oferită de companie, este o notă foarte bună și primește un salariu mult peste media națională. Avem exemple de acest gen din Brașov, Oradea și București în care foarte mulți elevi de 18 ani aduc acasă mai mult decât venitul familiei. Vreau să menționez că există cereri din partea elevilor din județul Constanța, însă încă se face confuzia între profesionalul clasic și profesionalul Dual.
Rep: Ce avantaje sunt pentru firmele care se implică în această formă de învățământ?
Ciprian Lepădatu: Principalul avantaj este că vor avea muncitorul pe care îl doresc. Practic îl șlefuiesc de la zero, îl aduc în zona în care doresc și îl ridică. Nu înseamnă neapărat că elevul rămâne la acea școală profesională. Noi organizăm pentru firmele partenere clase de electricieni de joasă tensiune, electroniști sisteme de comunicații, mecanici utilaje și suntem în discuții pentru clase de lucrător hotelier și sper să putem intra în discuții pentru trei meserii care lipsesc cu desăvârșire în județul Constanța și anume textilist, tâmplărie și confecționer mase plastice. În momentul acesta avem firme partenere care își doresc muncitori în aceste domenii.
Rep: Ce au de făcut firmele care doresc să implementeze acest tip de educație în proiectul lor de resurse umane?
Ciprian Lepădatu: Primul lucru pe care trebuie să îl facă este să citească despre învățământul Dual. Cred că este important să înțeleagă amănuntele și beneficiile pe care le au. De asemenea, trebuie să înțeleagă cum să relaționeze cu școala și cu elevul. Odată făcută această cercetare pot să depună diligențele către școală și către Inspectoratul Școlar cu ce vor să facă, câți elevi își doresc și tot așa. Compania trebuie să învețe ce are de făcut. Dacă nu se descurcă ne pot contacta pe noi la Asociația Firmelor și îi ajutăm cu tot ce trebuie pentru ca firma să aibă un proiect de succes. Compania ajunge la elev printr-o campanie de promovare, dar campaniile trebuie susținute.
Insistăm pe lângă Inspectoratul Școlar ca anul acesta să fie cea mai importantă campanie despre promovarea sistemului de învățământ dual. Sperăm ca în câteva săptămâni ea să pornească. Dacă firma a ajuns la elev înseamnă ca a făcut deja niște lucruri anterior.
Despre implicarea Primăriei Constanța, dar și alte subiecte puteți urmări în materialul VIDEO!
Mihaela GIUGLEA

























