A patra ediţie a Festivalului de Jocuri şi Reconstituiri Istorice – DAPYX, Medgidia 2021: desfăşurătorul evenimentelor, pe zile

0
57

Primăria municipiului Medgidia organizează în perioada 09 – 12 septembrie 2021, pe Stadionul Municipal ”Iftimie Ilisei”, cea de-a patra ediție a Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice – DAPYX, Medgidia 2021.

Evenimentul se desfășoară sub sloganul ”La Medgidia, eroii nu mor niciodată!” şi este finanțat din fonduri europene nerambursabile, prin proiectul “Culture in Eternity”, cod proiect RO-BG 423.

Programul activităților desfășurate în cadrul Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice – DAPYX, Medgidia 2021:

Ziua I – Joi, 09 septembrie 2021 – amplasare tabere și paradă
18:00 – 19:00 Paradă desfășurată pe arterele principale din municipiul Medgidia, cu plecare din poarta stadionului din str. Poporului – str. Rahovei – str. Tineretului – Str. Decebal – str. Tudor Vladimirescu – Str. Republicii – Str. Poporului – acces Poarta Stadionului Municipal;
19:15 – 19:30 Deplasare la stadion şi poziţionarea pentru ceremonia de deschidere;
19:30 – 19:45 Ceremonia de deschidere a Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice – DAPYX;

iua II – Vineri, 10 septembrie 2021 – perioada reconstituită – ANTICHITATE

10:00 – 15:30 Activitate în tabere: demonstraţii de meşteşuguri din antichitate, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul;
15:30 – 16:30 Echiparea combatanţilor antici pentru reprezentaţiile din arena stadionului;
16:45 – 17:00 Deplasarea combatanţilor în arenă şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului;
17:00 – 17:20 Prezentarea asociaţiilor de reconstituire istorică antică şi a echipamentului militar de epocă;
17:20 – 17:30 Dansuri antice;
17:30 – 18:00 Prezentarea asociaţiei Ludus Tomitanus şi a echipamentului gladiatorilor, lupte de gladiatori în arenă;
18:00 – 18:50 Prima bătălie: Ultima luptă a regelui Dapyx;
18:50 – 19:20 Dansuri și ritualuri antice;

19:20 – 19:45 Lupte demonstrative;
19:45 – 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion;
20:00 – 23:00 Concert: Pepe, Andreea Bălan, Prestige Orchestra, Prezentator: Liviu Vârciu și Andrei Ștefănescu.


Ziua III – Sâmbătă, 11 septembrie 2021 – perioadă reconstituită – ANTICHITATEA TÂRZIE ȘI EVUL MEDIU

10:00 – 15:30 Activitate în tabere: demonstraţii de meşteşuguri din Evul Mediu, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul, fotografii;
15:30 – 16:45 Echiparea combatanţilor reprezentativi pentru Antichitatea Târzie și Evul Mediu pentru reprezentaţiile din arena stadionului;
16:45 – 17:00 Deplasarea combatanţilor în arenă şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului;
17:00 – 17:30 Prezentarea asociaţiilor de reconstituire istorică specializate pe Antichitatea Târzie și Evul Mediu şi a echipamentului militar de epocă;
17:30 – 18:30 Lupte demonstrative, reconstituire bătălii, Lupta de la Adrianopole între goți și legionarii târzii pentru Antichitatea Târzie;
18:30 – 19:30 Lupte demonstrative între medievali și otomani pentru perioada Evului Mediu;
19:30 – 19:45 Salutarea publicului, ședință foto;

19:45 – 20:00 Ieşirea de pe stadion a asociaţiilor de reconstituire istorică specializate pe Evul Mediu şi retragerea acestora în tabere;

20:00 – 23:00 Concert: Inna, 5Gang, Loredana, Prezentator: Dan Negru.

Ziua IV – Duminică, 12 septembrie 2021 – perioadă reconstituită – EPOCILE MODERNĂ ȘI CONTEMPORANĂ

10:00 – 15:30 Activităţi în taberele tematice: ateliere, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiunea cu publicul și fotografii;
15:30 – 16:45 Echiparea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din perioada Revoluției lui Tudor Vladimirescu și din al doilea Război Mondial și din pentru reprezentațiile din arena stadionului

16:45 – 17:00 Deplasarea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din perioada Revoluției lui Tudor Vladimirescu și a perioadei celui de-al doilea Război Mondial pe arena stadionului și poziționarea lor pentru salutul războinicilor adresat publicului;

17:00 – 17:20 Prezentarea asociației care reconstituie perioada Unirii Principatelor și a echipamentului militar;

17:20 – 18:30 Prezentarea asociației ce reconstituie perioada Revoluției lui Tudor Vladimirescu și a echipamentului militar și prezentarea unor momente importante ale Revoluției;

18:30 – 19:00 Intrarea tuturor asociaţiilor în arena stadionului şi poziţionarea lor pentru ceremonia de închidere a festivalului;
19:00 – 19:15 Ceremonia de închidere a festivalului;
19:15 – 19:30 Pregătirea celor două tabere pentru marea bătălie cu perne și invitarea publicului în arena stadionului;
19:30 – 19:45 Marea bătălie cu perne;
19:45 – 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion;
20:00 – 23:00 Concert: Andra Spectacol ”Tradițional” (Orchestra Fraților Advahov alături de artiști consacrați), Prezentator: Cătălin Măruță;

23:00 – 23:30 Foc de artificii.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.