Administrația Bazinală de Apă Dobrogea-Litoral a finalizat verificările în zona plajei din Tuzla, ca urmare a unei sesizări scrise ce a fost înregistrată în data de 6 august la Instituția Prefectului Județului Constanța. Sesizarea făcea referire la existența unor construcții care nu dispuneau de autorizație de construire și activități comerciale ce nu ar fi fost autorizate.
În data de 12.08.2025, reprezentanții societăților Gaviota Turism SRL (sector de plajă Tuzla 1), Litoral Sea & Fun SRL (sector de plajă Tuzla 2) și DRG Power New Future SRL (sector de plajă Tuzla 3), s-au prezentat la sediul ABADL în vederea întocmirii actelor de constatare, astfel:
➤ În urma controlului efectuat în data de 08.08.2025, pe sectorul de plajă Tuzla 1, exploatat de către societatea Gaviota Turism SRL, în baza contractului de închiriere nr. 1368/2025, s-a constatat prin PVC nr. 17730/12.08.2025, că societatea a executat lucrări fără a deține autorizație de construire și fără a respecta acordul emis de către ABADL. De asemenea, societatea a schimbat destinația podinei cu rol de a facilita accesul persoanelor cu dizabilități, amplasând dotări de plajă (șezlonguri, mese, scaune), a amplasat o rulotă, parțial pe sectorul de plajă, cu rol de beach-bar, fără acordul ABADL și fără a fi prevăzut în PUZ plajă Tuzla. Pentru neconformitățile constatate a fost dispusă măsura de desființare a construcțiilor și dotărilor pentru care nu deține acte tehnico-juridice, termen 20.08.2025, și a fost aplicată sancțiunea contravențională prevăzută la art. 77, alin. 1, lit. a din OUG nr. 202/2002, privind gospodărirea integrată a zonei costiere, cu modificările și completările ulterioare, cu amendă în valoare de 20.000 lei (PVCSC seria ANAR nr. 0005647/12.08.2025);
Firma Gaviota Turism SRL administrează subsectorul 1, ce are o suprafață de totală de 2.674 de metri pătrați. Prețul de adjudecare a fost de 45.564,96 lei, fără TVA. Gaviota Turism SRL a fost înființată în anul 2022 și are sediul în localitatea Tuzla. Unic asociat și administrator este Nicolae Busageanu. Obiectul de activitate al firmei este „Facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată“
➤ În urma controlului efectuat în data de 08.08.2025, pe sectorul de plajă Tuzla 2, exploatat de către societatea Litoral Sea&Fun SRL, în baza contractului de închiriere nr. 1369/2025, s-a constatat prin PVC nr. 17736/12.08.2025, că societatea a executat lucrări fără autorizație de construire și fără acordul de gospodărire a apelor și a desfășurat activitate de beach-bar prin intermediul unui container maritim, amplasat parțial pe sectorul de plajă, utilizat și pentru echipamentele specifice acestei activități, fără acordul ABADL și fără a fi prevăzut în PUZ plajă Tuzla. Pentru neconformitățile constatate a fost dispusă măsura de desfacerea a construcțiilor și dotărilor pentru care nu deține acte tehnico-juridice, termen 20.08.2025, și a fost aplicată sancțiunea contravențională prevăzută la art. 77, alin. 1, lit. a din OUG nr. 202/2002, privind gospodărirea integrată a zonei costiere, cu modificările și completările ulterioare, cu amendă în valoare de 20.000 lei
(PVCSC seria ANAR nr. 0005648/12.08.2025);
Litoral Sea & Fun SRL administrează subsectorul 2, ce are o suprafață de 6.810 metri pătrați, prețul de adejucare fiind de 70.000 de lei, fără TVA. Societatea a fost înființată în anul 2022 și are sediul în municipiul Constanța. Administrator este Mariana Oprea, care deține și 33,4% din capitalul social, alături de Tanior Muratsa și Nicoleta Buta.
➤ În urma controlului efectuat în data de 08.08.2025, pe sectorul de plajă Tuzla 3, exploatat de către societatea DRG Power New Future SRL, în baza contractului de închiriere nr. 1370/2025, s-a constatat prin PVC nr. 17746/12.08.2025, că societatea a executat lucrări de construire a unei terase din lemn fără a deține autorizație de construire și fără a respecta acordul emis de către ABADL pentru amenajarea sectorului de plajă, schimbând destinația podinei de acces pentru persoanele cu dizabilități în terasă. De asemenea, a desfășurat activități de tip beach-bar prin intermediul unei construcții amplasată parțial pe sectorul de plajă fără a deține acordul ABADL și fără a fi prevăzut în PUZ plajă Tuzla. Pentru neconformitățile constatate a fost dispusă măsura de desfacerea a construcțiilor și dotărilor pentru care nu deține acte tehnico-juridice, termen 20.08.2025, și a fost aplicată sancțiunea contravențională prevăzută la art. 77, alin. 1, lit. a din OUG nr. 202/2002, privind gospodărirea integrată a zonei costiere, cu modificările și completările ulterioare, cu amendă în valoare de 20.000 lei (PVCSC seria ANAR nr. 0005649/12.08.2025);
DRG Power New Future SRL din Năvodari se ocupă de subsectorul 3, cu o suprafață de 6.810 metri pătrați, la prețul de 134.565,60 lei, fără TVA. Societatea a fost înființată în anul 2022 și are sediul în orașul Năvodari. Unic administrator și asociat este Alexandru Dragnea, fiul Marilenei Dragnea, subprefectul județului Constanța. Până nu de mult, administrator al societății figura și Ana Maria Malciu, consilier județean din partea Partidului Social Democrat.
A.C.
Citește și:
ANPC a câștigat procesele intentate de firmele care desfășurau activități ilegale pe plaja Tuzla


























